Close

Tvořte hudbu pomocí Arduino – Elektromechanický litofon

Elektromechanický litofon - Arduino Projekt

Litofon je hudední nástroj, který je funkčně příbuzný se Xylofonem, jehož ozvučné desky byly původně vyráběné z kamene (popřípadě se hrálo paličkami na krápníky). Náš elektromechanický litofon je na Arduinu založený projekt od Jay Harrisona, který byl součástí jeho dizertační práce v oboru „Creative Music Technology“ na Staffordshire University. Celý nástroj je ovládaný pomocí Arduino Mega 2560 a je navržený tak, aby mohla být každá ozvučná deska s vlastní paličkou a motorem umístěna v prostoru nezávisle na ostatních.

Projekt zahrnoval vytvoření elektromechanického systému, který by byl schopný autonomního hraní na již zmíněný litofon. Základní myšlenky byla umožnit obecenstvu přímo vstoupit do nástroje, čímž jsem chtěl umožnit zcela nový hudební zážitek. K dosažení tohoto cíle bylo nejjednodušší navrhnout zcela nový nástroj.

Arduino Mega v projektu slouží jako prostředník mezi hardwarem (řadiče motorů, motory…) a softwarem – v mém případě Max/MSP. Kontrolní signály posílá Max/MSP pomocí rozšíření Maxuino a v Arduino jsou pomocí programu Firmata převedeny na pohyby motorů a podobně.

Arduino Projekt Litofon - Vnitřní zapojení
Vnitřní zapojení

Na videu níže vidíte nástroj rozmístěný do kruhu o poloměru asi 3 metry.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/01/18/step-inside-a-unique-electromechanical-lithophone/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář