Close

Arduino Fórum se nám pěkně rozjelo

Arduino.cz Fórum - statistika příspěvků

Nedávno to byl rok a půl, co jsme tu na stránkách spustili Fórum o Arduinu. Jedním z opěrných bodů open-source a tedy i Arduina je totiž komunita. Tu naši českou komunitu kolem Arduina, programování a elektroniky jsme takto chtěli popostrčit a umožnit jejím členům snadnější komunikaci a spolupráci. Tak co myslíte, daří se nám to?

Daří se? Ano i Ne

Začněme malou statistikou (k 14.9.2016, 15:00):

Za dvacet měsíců jste na fóru vytvořili celkem 335 různých témat, na které jste odpověděli 1176x.

To sice nemusí vypadat jako úplně obrovská čísla. Když se ale podíváme na odpovědi v letech, tak jejich počet narůstá.

V roce 2015 jste poslali celkem 402 odpovědí, kdežto v roce 2016 to bylo již 774. A to rok ještě neskončil.

Nejzajímavější je situace, když se podíváme na přehled v jednotlivých měsících.

Je vidět, že o Vánocích a na začátku prázdnin se asi spíše věnujete rodinám, což je samozřejmě dobře. Ještě lepší ale je, že se pak se zase na fórum vrátíte a to ve větší síle, než předtím 🙂

Co dnes na fóru najdete

Velká část fóra se točí kolem různých problémů s programováním i hardwarem, které se z velké části podařilo vyřešit. Často máte problémy s ovladači, což v tak velkém ekosystému klonů, které Arduino má, není žádný div. Oblíbeným tématem jsou také měření vlhkosti půdy, či vzduchu. Můžete tu také zjistit, jak se dá ovládat motor tranzistorem. Téma, které bylo naposledy aktivní, například řeší, jak se dá s Arduinem měřit rychlost větru.

Ke komunitě také patří sdílení projektů. I ty se na fóru objevily. Ať už jde o jednoduchou grafovou knihovnu pro Processing, nebo o krásně zpracovanou meteostanici na Arduinu.

Snad jen téma Práce trochu zeje prázdnotou. Umíte dobře programovat Arduino, nabídněte své služby, nebo se podívejte, jestli někdo někoho nepotřebuje. Hledáte někoho na spolupráci? Nasměruji vás na stejné místo.

Nejaktivnější uživatelé

U příležitosti této malé analýzy jsme vytvořili také žebříček nejaktivnějších přispěvatelů. Toto jsou ti z vás, kteří nejvíce radili a za to vám děkujeme!
Jako motivaci do další práce zasíláme těmto lidem ceny z eshopu HW Kitchen.

  • Uživatel s přezdívkou posjirka s 204 odpověďmi získává Arduino M0 Pro
  • Uživatel s přezdívkou Wojta se 130 odpověďmi získává Arduino M0 Pro
  • Uživatel s přezdívkou afilip s 83 odpověďmi získává Arduino Micro

V následujícím seznamu jsou uživatelé, kteří jsou naopak na druhé straně žebříčku. Mají sice jen jeden příspěvek, ale i ta snaha se cení. Těm posíláme jako motivaci do další práce knihu Průvodce světem Arduina. Jsou to:

  • pesi
  • Kubusz
  • Boban

Závěrem

Jsme rádi, že komunita roste. Děkujeme všem, kteří nás podporujete. Ať se vám v projektech daří! (A kdyby se náhodou nedařilo, nebojte se zeptat:)).

Prostě… bastlení ZDAR!

Zbyšek Voda

13 Comments on “Arduino Fórum se nám pěkně rozjelo

posjirka
18.9.2016 at 22:02

Zdravím všechny. Vojtěch to popsal moc hezky a i za mě velký díky za ceny a gratuluju ostatním výhercům. S tím je spřažen OBROVSKÝ díky za ČESKÉ forum a návody nejen pro Arduino, které zde provozujete. Je super, že jsme stále národ bastlířů a díky těmto stránkám máme možnost sdílet svoje úspěchy i neúspěchy. Každá zkušenost nás posouvá dál a OPEN SOURCE a OPEN HW pomáhá přetvářet svět podle našich představ. Tak s chutí do toho a ještě jednou díky … adresu pošlu mailem.

Oldřich Horáček
19.9.2016 at 12:11

Díky Jiří! Ty ceny jsou zasloužené. Bez vás a celé komunity kolem Arduina bychom to sami nedali. Pamatuju, jak jsem před sedmi lety s Arduinem začínal a když jsem to někde řekl, lidi tomu vůbec nerozuměli a různě to komolili :-D. Byly země kde na tom byli a Arduinem lépe, ale já jsem moc rád, že se to v poslední době daří rozjíždět právě tady v Česku. Práce u nás doma s českou komunitou je mi daleko více vlastní.

Aleš
18.9.2016 at 21:40

A když už to řešíme, tak mám problém s odesíláním příspěvků do fóra. Napíšu odpověď, dám Odeslat, a trvá to někdy až 5 minut, než se komentář odešle. A nevím proč. Jsem na 100mbit lince, takže připojením k internetu to není. Dřív jsem to zkoušel odeslat několikrát, potom se mi vrátila chybová hláška, že komentář byl již odeslán. Teď už to neřeším, dám Odeslat, a přepnu se do druhého okna. Používám Firefox pro Win a Linux. Nestává se vám něco podobného?

Zbyšek Voda
19.9.2016 at 17:40

Tenhle problém už taky řešíme 🙂 Doufám, že se nám to brzy povede opravit, protože je to pruda čekat, než se odpověď uloží…

Aleš
18.9.2016 at 21:34

Samozřejmě, jestli to nějak jde propojit, tak by to byla výhoda. WordPress neznám. Ale na druhou stranu by mi asi vůbec nevadilo, jestli se musím přihlásit 2x. Stejně mě to přihlašuje automaticky 🙂

Vojtěch Vosáhlo
17.9.2016 at 20:39

Wow 😀 musím nechat že odměny jsem opravdu nečekal… Na druhou stranu obrovská motivace pro ostatní. Gratulace výhercům ale i všem co pomáhají.

(Můžu se zeptat jak Vám zdělit adresu kam balíček poslat?)

Oldřich Horáček
17.9.2016 at 21:10

Zdravím Vojtěchu, adresu zašlete na info@hwkitchen.com. Balíček odešlu v pondělí, tak to máte v úterý u vás. Díky za práci na Arduino fóru 🙂

Vojtěch Vosáhlo
17.9.2016 at 21:18

Spíš já děkuju že jste vybudovali snad první českou fungující komunitu. 😉

Aleš
17.9.2016 at 15:48

Fórum je hezké, jenom mne mrzí, že byl pro fórum použit dost nepřehledný WordPress, a ne daleko lepší phpBB, který je o mnoho přehlednější 🙁

afilip

Zbyšek Voda
17.9.2016 at 21:28

Máte pravdu, ten bbpress neni úplně nejvhodnejsi. Zkoumáme možnosti, jak použít phpbb ve WordPress ekosystemu kvůli uživatelům apod. 🙂

Aleš
18.9.2016 at 15:36

Instalace phpbb je otázka několika minut i pro laika. Stačí stáhnout balík, rozbalit a spustit install.php Potom nastavit práva, doplnit obrázky, a je hotovo. Potom to už jede samo. Jestli půjdou přetáhnout příspěvky nevím, řekl bych, že asi ne, ale uživatelé určitě přetáhnout nepůjdou, protože jejich hesla nejsou nikde uložena.
Ale jinak by to si fóru určitě prospělo 🙂

Zbyšek Voda
18.9.2016 at 15:59

Ano, instalace jednoduchá je. Ale to čeho bych chtěl dosáhnout je, že pojede phpBB pod ekosystémem WordPressu. Existuje několik možností, jak toho dosáhnout a chci najít tu nejlepší. Hesla uživatelů jsou uložená jako hash, jinak by to ani být nemělo.

Teď to funguje tak, že můžete se stejným účtem komentovat pod příspěvky na webu i přispívat na fórum a toto musí zůstat. Není úplně optimální, abyste musel mít dva účty.

Přesun odpověď na fóru taky určitě nějak půjde 🙂

Napsat komentář