Close

Arduino klony – Co to je? Koupit či nekoupit?

Arduino UNO - originál a klon

TL;DR: Koupit, ale s nákupem opatrně.

Často nám někdo píše nebo volá, že se mu už třeba i několik dní nedaří zprovoznit koupenou Arduino desku. Většinou se jedná o nějaký Arduino klon a problémy s tím spojené. Naštěstí ve většině případů stačí nešťastníkovi vysvětlit, že jeho deska nemá převodník založený na ATmega16U/8U, ale používá jako převodník CH340G či podobný. Potom už je řešení problému jen otázkou nalezení těch správných ovladačů.

Ne vždy je bohužel řešení tak jednoduché. Občas je potřeba sáhnout po pájce a opravit pájení desky, vyměnit stabilizátor napájecího napětí, krystal nebo jinou součástku. Občas šumí analogové vstupy nebo je problém s FTDI čipem. V některých případech je třeba Arduino klon prohlásit za mrtvý a odeslat do křemíkového nebe. Klony většinou nevydrží stejné maximální vstupní napětí, jako originální desky a prostě odejdou. Součástky nebývají tak kvalitní, jako u originálních desek a jsou citlivější na ESD (elektrostatický výboj).

Například použité FLASH paměti nemají tak velkou životnost apod. Nejsou k dispozici schémata a přesné seznamy součástek, desky nemají prohlášení o shodě. Měli jsme i případ, kdy takové Arduino poslalo do nebe připojený počítač a to je opravdu smůla… Ale naštěstí všechno tohle nemusí být tak horké a na to se podíváme v tomto článku. Hodně záleží o jaký klon se jedná a kdo s Arduinem pracuje.

Co je to Arduino klon?

Jelikož je Arduino od začátku založené na maximální otevřenosti a zdrojové kódy i podklady pro HW naleznete ke všem oficiálním deskám Arduino.cc nebo Arduino.org, je logické, že se této možnosti chopila hned celá řada dalších výrobců.

Oficiální Arduino UNO

Oficiální Arduino UNO

Arduino klon poznáte většinou podle názvu, který obsahuje slovo duino (celé slovo Arduino výrobci použít nemohou – je chráněno licencí). Můžete se tak setkat s klony Rainbowduino, Freeduino, Seeeduino a další. Zmíněné klony by se daly označit za značkové. Mám tím na mysli, že je vyrábí konkrétní výrobce a ručí za ně svým jménem. Tyto Arduino klony mají často konkrétní vylepšení (například spínaný napájecí zdroj, více konektorů a podobně) a kolem sebe komunitu uživatelů a také vypracované návody pro jejich ovládání.

Seeeduino klon

Seeeduino klon

Klony by se dále daly rozdělit podle toho, jak moc se liší od oficiálních Arduino desek. Můžeme totiž najít klony, které jsou prakticky totožné s originálem, liší se například jenom v barvě. Na druhé straně tohoto dělení leží „exotičtější“ desky, jako je například již zmíněné Rainbowduino, nebo Touch-Board. Ty se tvarem původním deskám vůbec nepodobají a mohou být vybavené i různým specializovaným hardware pro konkrétní aplikace – řízení RGB maticového displeje u Rainbowduino, nebo kapacitní senzory u Touch-Board.

Arduino deska Bare Conductive Touch-Board

Bare Conductive Touch-Board

Arduino deska Rainbowduino

Rainbowduino

Většinou klony běží na procesorech řady ATmega, stejně, jako originální desky, ale ne vždy. Můžeme se tak setkat i s deskami, jejichž hlavním procesorem je čip ESP8266 s WiFi (Wemos D1, NodeMCU…) a dalšími. Obecně je ale spojuje fakt, že je možné je programovat v Arduino IDE.

Arduino deska Wemos D1

Wemos D1

Samostatnou kategorií klonů jsou „neznačkové“ klony, tedy desky, které nalezneme na EBay, či Hobbyking. Desky jsou vzhledově podobné s originálními deskami, mohou se lišit barvou a použitými součástkami. Tyto desky jsou většinou označené Compatible with Arduino a podobně. U nich potěší hlavně nízká cena, takže je to celkově lákavá varianta. Po této variantě sáhnou uživatelé, kteří chtějí prostě ušetřit. Dále pak ti, co mají hotový projekt, který chtějí někam umístit natrvalo a je jim líto originální desky.

Pokud zvolíte tuto možnost, je na místě opatrnost. Asi nejlepším ukazatelem jsou recenze obchodníka, který desky nabízí. Také byste měli počítat s tím, že občas některé desky nemusejí fungovat nebo se u nich časem může objevit závada. Většinou je ale jejich spolehlivost dobrá a menší procento nefunkčních desek vyváží jejich nízká cena.

Mám si koupit radši Arduino klon, nebo originál?

Snad každé Arduino fórum má diskusi věnovanou tomu, jestli má cenu kupovat originální desky, když se dají na Ebay sehnat (teď plácnu) pětkrát levněji. Moje odpověď je: má i nemá, musíte prostě vědět co děláte.

Pokud jste začátečník, který s programováním a elektronikou teprve začíná, neprohloupíte do začátku s originální deskou, nebo alespoň značkovým klonem. Tyto desky jsou vyrobeny z kvalitních součástek a otestované, Arduino IDE má k originálním deskám ovladače, je u nich k dispozici spousta návodů, a jelikož jsou „standardní“, dostane se vám velice jednoduše pomoci na fórech, protože se máte od čeho odpíchnout. Pokud u klonu něco nefunguje, pak ušetřené peníze často nestačí pokrýt čas, který je potřeba na vyřešení problému.

Není větší bastlířská smůla, když si začátečník pořídí na začátek levný Arduino klon, který nefunguje správně, a odradí ho to od další práce s Arduinem :(.

Pokud se řadíte mezi zkušené uživatele, tak si můžete dovolit experimentovat s Arduino klony jak je libo :). Většinou vás totiž menší problémy nerozhodí (pokud jsou) a dokážete si v případě problémů poradit. U originálních desek mohou být pro pokročilé uživatele zajímavé certifikáty, jako prohlášení o shodě, RoHS a podobně, přesná schémata zapojení, podklady pro plošný spoj, seznamy použitých součástek a pod. Máte tak jistotu, že se na certifikaci vlastního projektu s Arduinem (hlavně zkouškách EMC) budete mít o co opřít.

Na závěr si dovolím malou vsuvku. I mě je líto nechat originální desku ležet zavřenou někde ve fungujícím projektu. Pro tento účel používám klony. Občas si ale nějakou originální desku koupím. Zaprvé se mi originály moc líbí a zadruhé mi přijde fér podpořit platformu, která odstartovala a stále aktivně rozvíjí kutilskou vlnu po celém světe.

Zbyšek Voda

7 Comments on “Arduino klony – Co to je? Koupit či nekoupit?

Zbyšek Voda
Zbyšek Voda
11.9.2017 at 18:39

Deska vypadá podle fotky jako originál, ale cena mi moc nesedí. Třeba to ale je opravdu jen super výhodný originál. Nevím.
Zkuste porovnat podle https://www.arduino.cc/en/Products/Counterfeit
Popisují tam, jak se dá odhalit kopie :)

Profilový obrázek
adyhas
11.9.2017 at 23:34
Profilový obrázek
chashitsu
26.6.2017 at 21:18

Kdyz ono takove Arduino Nano s CH340g z ebay stoji asi tak 11,42* mene (56Kč vs 640Kč) Je pravda ze obcas da zabrat neco rozjet, ale o to vetsi z toho ma potom clovek radost. :-) Nezapominejte vsak obcas prispet na pivo komunite kterou mate radi….

xmarek
xmarek
18.6.2017 at 11:40
Profilový obrázek
posjirka
16.6.2017 at 8:39

dobrá práce Zbyšku. Myslím že to může pomoct v začátku s rozhodování co koupit.
Pak se zbytečně plní fora dotazy, které nemuseli vůbec vzniknout. Ještě by to chtělo nějáké základní znalosti o fungování elektero-techniky a můžeme forum v podstatě zavřít :)

Profilový obrázek
ok5xt
15.6.2017 at 10:36

Pro mne, jako pro úplného začátečníka, velmi dobrý článek. Sám jsem nedávno koupil z e-baye „Compatible to Arduino Nano V3.0 ATmega328P-AU“. Tak snad to rozchodím.
Mám to na pokusy kolem řízení LPG ve svém autu. Doufám, že to zvládne měřit pulzy (otáčky motoru) a další 4 digitální vstupy a 1 digitální výstup :-)

Profilový obrázek
rh
29.9.2018 at 7:57

No ako zaciatocnik a trufat si na LPG, cize na plyn…… Ani po svojich 10 rokoch ineho programovania a povedzme 2 mesiacoch Arduina by som do toho nesiel. A po precitani tohoto clanku toboz nie. Inak do aut treba certifikaciu automotive, prave pre vibracie. Niekde som cital niekoho popisovat svoju skusenost, preco uz vzdy hlada iba to, co je jednoznacne aj pre automotive urcene.

Napsat komentář

shares