Close

Blíže k vesmíru s U of M Satellite

u of m satellite

Projekt U of M Satellite začal v roce 2010 jako iniciativa skupiny studentů z University of Manitoba. Cílem bylo postavit nano satelit (10x10x34cm), a tak zpřístupnit vesmír veřejnosti. Redaktoři blogu se spojili s Ahmadem Byagowim, hlavou U of M, který zároveň vyučuje robotiku na stejné univerzitě.

Ahmad v rozhovoru řekl, že U of M Satellite se stal velmi rychle populární. Do jeho skupiny se připojilo více jak 300 studentů. V první iteraci bylo cílem skupiny studium želvušek ( jejich velikost se pohybuje kolem 1 mm) a jejich chování ve vesmíru. Druhá iterace projektu začala v roce 2012, v tom samém roce vyšlo Arduino Due, proto se skupina rozhodla založit svůj projekt na jeho bázi.

Proč je vesmír tak důležitý pro výzkum, a proč jej chcete zpřístupnit veřejnosti?

Výzkum vesmíru je důležitý, protože nás nutí řešit problémy a nacházet řešení, které můžeme přenést do každodenního života tady na zemi. Produkty vesmírného  výzkumu a technologie jsou v současnosti všude kolem nás. Od propisky, přes GPS, kompozitové materiály, chirurgické nástroje až k satelitní komunikaci.

V určité době měly do vesmíru přístup jen vláda a armáda. Během poslední dekády ale vzrostl počet komerčních a veřejných vstupů do vesmíru. Soukromé společnosti na sebe mohou vzít rizika, které stát a armáda nemohou přijmout, to vede ještě k rychlejšímu vývoji technologií.

V současné společnosti najdeme mnoho kreativních a dynamických myslitelů, kteří mohou sdílet své myšlenky skrz státní orgány, nebo společnosti. Veřejný přístup do vesmíru umožňuje více lidem inovovat na vlastní pěst a na základě vlastních pravidel. S 7 miliardami lidí na této planetě najdeme množství nových řešení.

S větším počtem lidí ve vesmírném výzkumu můžeme rozvinout víc ideí, které doufejme povedou k technologiím, které zlepší život zde na zemi.

Existuje více open source projektů, které míří do vesmíru, například Ardusat, jak se od nich liší U of M Satellite?

Ardusat používá Arduino (fakticky jich používá 16), aby mohl provádět různé experimenty, ale jeho hlavní ovladač je založený na jiných procesorech a softwaru. Na druhou stranu UMSATS‘ satelit bude založený na architektuře Arduino Due, s připojenými Arduino Zero a Arduino UNO pro různé výpočty a vedlejší měření, jako je určení výšky, ovládání energie, nebo palubní zpracování obrazu.

V jakém smyslu open source umožňuje výzkum vesmíru?

Open source dělá věci mnohem přístupnější a umožňuje komunitě pracovat společně na řešení problémů. Když se více open souce platforem uvolní pro veřejnost, mohou pomoci vesmírnému výzkumu. Lidé mohou zaměřit svoje síly na jiné problémy, než na tvorbu samotných nástrojů, místo toho aby je znovu a znovu navrhovali. Dále se učíme z práce ostatních, to je skvělý způsob jak se učit novým postupům. Například pro mě a Massima je to nejlepší cesta, jak se učit programovat.

Mohl by jsi nám přiblížit několik detailů způsobu vaší práce s Arduino Due?

Náš hlavní ovladač  (Command and Data Handling cotroller – CDH) je založen na SAM3X8E, dále používáme Arduino Due bootloader a IDE pro vývoj softwaru. Přidali jsme několik softwarových vrstev a zároveň plánovač. Chceme co nejdříve uvolnit celý software a hardware jako open source. Na obrázku naší základní desky pod odstavcem, můžete jasně vidět SAM3XE, v pravém spodním rodu najdete SMD verzi čipu ATMEGA328p – jádro Arduina Uno, které pracuje jako přenašeč signálu. Naše deska zahrnuje CDH, převodník analog-digital, zdroj a obvody pro komunikaci na frekvencích 144.390 MHz a 435 MHz.

deska satelitu
Základní deska satelitu

Slavná citace Massima Banzi říká: „Nepotřebuješ ničí povolení udělat něco velkého.“ Ve své přednášce na TED začínáš větou: „Můžete vytvářet velké věci s malými nástroji.“ Jaké je mezi nimi spojení?

Neexistuje žádný vzorec pro dělání velkých věcí. Žijeme v době, ve které je všechno možné a cesty jak toho dosáhnout jsou nepočítatelné. Nikdo neříká, že s naším malým satelitem dokážeme něco převratného, my tak ani nepřemýšlíme. Místo toho se snažíme dosáhnout velkých věcí s našimi malými nástroji, které jsou nám dostupné.

Přeloženo z http://blog.arduino.cc/2015/04/03/making-space-accessible-to-students-with-u-of-m-satellite/ a mírně upraveno. 

Napsat komentář