Close

DaDa Box – veršotepec se srdcem z Arduina

dadaBox Arduino UNO

DaDa Box je interaktivní vypravěč, jenž si propůjčil dadaistickou myšlenku koláže, aby tak jeho uživatelům umožnil vytvářet originální básně jednoduchým zatřesením tohoto zařízení. V reakci na otřes se verše uložené v zařízení přehází a náhodný výsledek se následně přehraje posluchači. DaDa Box slouží primárně jako generátor náhodných básní – pro tento účel má v sobě uloženou báseň od Kurta Schwitterse (německý umělec, dadaistický básník, známé je například jeho protiválečné dílo Ursonate).

Autorem projektu je kandidát na titul PhD a výzkumník v MIT Media Lab, Jifei Ou. Na přístroji pracoval v roce 2010 během svých studií produktového designu na Hochschule für Gestaltung v německém Offenbachu.

Rozhovor s autorem

Co je předmětem tvého projektu?

Navrhl a vytvořil jsem interaktivní zařízení, které umí v reakci na zatřesení promíchat zvukový obsah. V tomto projektu byl stejně důležitý konečný design jako program, který zajišťuje tvorbu výsledné básně.

Odkud jsi získal inspiraci?

Velmi mě fascinuje umělecká metoda koláže. Je to nejenom demokratický způsob tvorby, ale ponechává také spoustu volného místa pro vlastní interpretaci. Při čtení básní Kurta Schwitterse jsem si záhy uvědomil, že jediná báseň se snadno může rozvinout v básní několik. Chtěl jsem proto tento zážitek zpřístupnit i ostatním.

Jaká původní myšlenka stojí za tvým projektem?

Jako lidské bytosti je naše porozumění okolnímu světu úzce spojeno s pohyby našeho těla. S dalším rozrůstáním sféry digitálního světa se zdá, že k práci s daty nám stačí pouze ovládání dotykem. Otázkou tedy je, jak bychom mohli navrhnout a vytvořit rozhraní, které by kladlo větší důraz na zapojení těla?

Jak DaDa Box funguje?

  1. Uploadujte vybranou báseň na Arduino WaveShield. Každý verš představuje jeden .wav soubor.
  2. Zapněte DaDa Box otočením horní části zařízení. Rozsvícení LED diody značí úspěšné zapnutí.
  3. Zatřesením zamíchejte jednotlivé verše, po třech sekundách se spustí vygenerovaná báseň.
  4. Přiložte zařízení k uchu a pokochejte se výsledkem.
  5. Pokus několikrát opakujte – pokaždé bude vygenerována jiná báseň.

Jak dlouho jsi na projektu pracoval?

Dva týdny jsem strávil tvořením návrhu, týden mi trvala samotná výroba (vyřezávání, uhlazení a nabarvení) a další týden byl potřeba k zprovoznění veškeré elektroniky (programování, pájení a mechanický design).

Jak jsi DaDa Box sestavil?

Vnější obal je vytvarován z jednoho pěnového bloku pomocí soustruhu, uhlazen smirkovým papírem a natřen na bílo. Všechny mechanické spoje a spojovací části jsou vyrobeny ručně.

Uvnitř DaDa Boxu se skrývá deska Arduino UNO, WaveShield pro přehrávání zvuku, akcelerometr, mini reproduktor, pět modrých LED a LiPo 9V baterie.

 

Převzato z  a mírně upraveno.

Kamila Ježková

Napsat komentář