Close

Deset nejlepších STEAM robotických stavebnic pro děti v roce 2019

Deset nejlepších STEAM robotických stavebnic pro děti v roce 2019

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je příliš brzy nebo příliš pozdě na to, abyste se začali starat o budoucí vzdělání svého dítěte? Nebo vás snad trápí to, že propojit výuku a hru není vůbec snadné, a děti se při vzdělávání často nudí? V dnešním rychle se rozvíjejícím prostředí je třeba, aby dětská mysl byla dobře stimulovaná a dítě bylo dobře motivované. Dětská mysl je ale často zahlcena vším možným a udržet jejich pozornost je kolikrát oříšek i pro zkušeného pedagoga. Výuka formou hry se stává důležitější než kdykoliv předtím a podle posledních výzkumů a zkušeností se zdá, že tudy vede cesta. Jinými slovy hraní si se STEAM hračkami, to je ono!

Hračky, které podporují učení, například právě ty, které jsou založené na STEAM konceptu, jsou v poslední době velmi důležité. STEAM hračky a stavebnice totiž vedou děti hravou formou k učení a to jim dává mnoho příležitostí, jak být dále v životě úspěšní. Být připravený na úspěch dnes naštěstí neznamená obětovat celé dětství nudné výuce. STEAM hračky nevyžadují, aby se děti během cesty za vzděláním vzdaly zábavy, ale právě naopak hru přirozeně podporují. Zde naleznete výběr z těch nejlepších STEAM robotických stavebnic a hraček pro rok 2019.

1. Makey Makey

Makey Makey je set pro úplně každého vynálezce. Chcete vytvořit něco opravdu zábavného a zároveň tak trochu šíleného? Máte to mít! S tímto kitem to nebude problém. S Makey Makey totiž můžete tvořit hudbu s běžnými předměty z domácnosti. Dokážete s tím vytvořit cokoliv od taneční podložky z kartonové krabice, přes bicí vyrobené z lepenky, až po klavír z banánů. Díky programování postaveném na Scratch budou vaše děti moci jednoduše využít tento kreativní kit pro zrealizování jejich nejšílenějších nápadů. Set je vhodný pro děti starší šesti let, ale pokud cítíte, že máte doma ještě mladšího génia, určitě neváhejte a vyzkoušejte ho. Jedinou hranicí použití Makey Makey je představivost. Děti mají naštěstí hranice představivosti bez omezení!

Makey Makey
Makey Makey

2. MotionBlock

Hledáte jednoduchý robotický kit, díky kterému se bude vaše dítě cítit jako inženýr? Se stavebnicí MotionBlock získají vaše děti praktické zkušenosti s návrhem robotických projektů. Experimentování s různými funkcemi a moduly nebo realizace vlastních nápadů procvičí hravě dětskou kreativitu. Pokročilá technologie, na které tento set funguje, umožní přesně kontrolovat pohyby robota a využívat spoustu dalších funkcí. Robot dokonce s využitím potřebného vybavení bude schopen kopírovat pohyby dětí a sledovat je třeba při chůzi.

Makeblock MotionBlock
Makeblock MotionBlock

3. RC sety pro děti a dospělé 4 v 1 – STEM Toy Making Set

Ještě více zábavy přinesou kity 4 v 1. Z částí obsažených ve stavebnici STEM Toy Making Set můžete sestavit čtyři různé modely, které vám dodají hodiny zábavy. Sestavení jednotlivých modelů zabere od třiceti minut do dvou hodin a pomůže rozvinout jemnou motoriku vašich dětí, zatímco si procvičí také svoji soustředěnost při plnění časově náročnějšího úkolu. S detailními instrukcemi a schématy budou moci děti sestavovat hračky i samy.

STEM Toy-Making Set
STEM Toy-Making Set

4. Robot mBot

mBot je robotická stavebnice vyvinutá firmou Makeblock pro účely vzdělávání na bázi STEAM a dětem umožní hravý vstup do světa programování. Děti se během stavby a práce s robotem skvěle pobaví a rozvíjí nejen své logické myšlení, ale musí popřemýšlet i nad realizací samotné konstrukce. Není nad to, zkusit si občas vytvořit něco vlastníma rukama. Set se výborně hodí i pro vyučující, kteří se rozhodli zapojit do výuky STEAM koncept. K samotnému mBotu je možné připojit různé elektronické moduly a vytvořit tak třeba krmítko pro rybičky nebo meteostanici. Proto zábava a učení nekončí několik dnů po prvním spuštění zabalením mBota zpět do krabice, ale vydrží mnohem déle. Ať už děti mBot zaujme tím, jak jezdí po čáře, vyhýbá se překážkám, plní různé úkoly nebo pracuje třeba s tabletem, dětem to pomůže vytvořit nový vztah k zábavě, u které se něco naučí.

Robot mBot
Robot mBot

5. Bloxels

Bloxels nejsou pouze jednou z nejvíce cool hraček na poli STEAM výuky, ale tato platforma překvapila i mnoho lidí, kteří se o STEM/STEAM koncept tolik nezajímají. Bloxels jsou totiž postavené na velmi jednoduché, ale ohromující technologii. Děti si mohou díky unikátnímu konceptu vytvořit vlastní videohru – princip spočívá v tom, že se na čtvercovém poli rozestaví fyzické bloky (které lze přirovnat k pixelům na monitoru), následně se naskenují pomocí aplikace do telefonu nebo tabletu, a nakonec ožijí na obrazovce jako reálná videohra. Můžete sledovat, jak vaše děti z bloků tvoří vlastní postavičky a za použití aplikace si s nimi hrají. A navíc se při tom učí programovat, protože postavičkám musí povědět, co mají ve hře dělat a jak mají vypadat.

Bloxels - Vytvořte si videohru
Bloxels – Vytvořte si videohru

6. Halocode

Halocode je STEAM robotická hračka, která posouvá zážitky dětí na novou úroveň. Halocode je programovatelný mikropočítač se zabudovanou Wi-Fi technologií. Obsahuje široké spektrum různých elektronických modulů a tak se výborně hodí pro výuku programování. Děti si mohou hrát například s inteligentním rozpoznáváním řeči s využitím mikrofonu připojenému přímo k mikropočítači a vyzkoušet si, jak používat tuto moderní technologii. Na mikropočítači Halocode je také díky integrovaným senzorům možné pracovat s projekty, ve kterých využijete například snímání otisků prstů, kontrolu pohybu nebo detekci zvuku.

STEAM robotická hračka Halocode
STEAM robotická hračka Halocode

7. Code-A-Pillar

Měli jste také rádi jako děti pohybující housenky? Co tak dětem umožnit také tohle naplno zažít a ještě je nechat se u toho něco naučit? Jednoduché designové provedení hračky s názvem Code-A-Pillar, které nabízí různé STEAM prvky, budou děti milovat. Ať už se bude jednat jen o hlavu housenky, která se pohybuje a svýma očima na vás mrká, nebo také o její ostatní části, které blikají a vydávají zvuky. Nechte vaše děti, aby uspořádaly jednotlivé články housenky v pořadí, které povede ke správnému vyřešení různých úkolů a pozorujte, jak se formou hry učí základům programování.

Housenka Code-A-Pillar
Housenka Code-A-Pillar

8. Codey Rocky

Kombinací hardwaru a softwaru je Codey Rocky dalším úžasným kouskem z dílny společnosti Makeblock. Díky němu se vaše děti budou během hry a tvoření učit programovat. Ovládání robota bude pouze v jejich rukách. Díky animacím a dalším vychytávkám a hrám obsažených v tomto robotovi se naučí intuitivně porozumět každému základnímu příkazu a získají zkušenosti s hardwarem. Můžete sledovat, jak zvuky, světla, či dokonce výrazy Codeyho obličeje ukazují dětem nový způsob zrealizování jejich představ do našeho světa.

Robot Codey Rocky
Robot Codey Rocky

9. Cubelets SIX Robot Blocks

Kdo říká, že robot musí být složitý? Robot může vypadat klidně tak, jak chce vaše dítě, a stavebnice Cubelets usnadňuje takový návrh jednoduchého funkčního robota. Šest různých kostek v této stavebnici má šest různých funkcí. Nechte své děti, aby se staly lepšími tvůrci, když vytvářejí svého robota podle vlastních představ. Robot se dokáže otáčet, vydávat zvuky, svítit a další věci. Děti ve věku čtyř a více let si mohou tyto bloky promíchat a přizpůsobit a vytvořit více než 500 jedinečných robotů. Možnosti můžete rozšířit s dalšími 16 různými typy Cubelets, které si můžete dokoupit.

Cubelets SIX Robot Blocks
Cubelets SIX Robot Blocks

10. Ultimate 2.0

mBot Ultimate 2.0 je robotická stavebnice 10 v 1. Zvláště v robotickém kontextu představuje set 10 v 1 nekončící množství zábavy pro vás a vaše děti. S využitím 550 mechanických a elektronických modulů je možné vytvořit takřka cokoliv. Široká škála funkcí a možností stavebnice vám otevře svět aplikované elektroniky a principů mechaniky. S výkonnou základní deskou kitu Ultima 2.0 je návrh a ovládání vašeho robota hračka. Vaše dítě může vytvořit robota s komplexními funkcemi. Za zmínku stojí přestavba robota do podoby jednoduchého 3D skeneru, tanku s robotickým ramenem, robotického barmana nebo konstrukce robota, který automaticky drží balanc. Konečné množství a variace projektů jsou pak téměř neomezené.

Makeblock Ultimate 2.0
Makeblock Ultimate 2.0

Na světě nalezneme mnoho dalších úžasných STEAM hraček. Když ale přijde řeč na to, který z dostupných robotických setů je pro vaše dítě to nejlepší, je třeba zvážit hlavně to, aby byl pro dítě dostatečně zábavný a dokázal zároveň vzdělávat. Každému dítěti sedí jiný typ hraček a byla by škoda to to přehlédnout. Naštěstí nikdy není pozdě se začít učit nové věci, zvláště pak, když si u toho člověk může pohrát :).

Ať už máte sen, že vaše dítě bude programovat už na základní škole, nebo chcete mít doma technického inženýra, tyto STEAM stavebnice jistě přinesou mnoho užitku. Od vytvoření první videohry za pomocí bloků až po práci se senzory založenými na umělé inteligenci bude vaše dítě na velmi dobré cestě k získání schopnosti tvořit věci a osvojení základů STEAM robotiky.

Oldřich Horáček

Napsat komentář