Close

Dokonalé steaky s Arduinem

Arduino Meatmaster Grill teploměr

Zkušení kuchaři to asi mají v krvi, ale pro nás, obyčejné smrtelníky, může být odhadnutí správného momentu, kdy je steak hotový, docela oříšek. Studenti Rice University proto vytvořili speciální teploměr určený pro grilování. Tým tvůrců mluví o svém projektu Meatmaster, jako o spáse pro všechny začínající kuchaře.

Na teploměr jsme použili kompozit různých zdravotně nezávadných materiálů – převážně plastu. Po obvodu sondy jsme umístili zlatem potažené měděné plátky. Pod každým z nich se skrývá termistor připojený k Arduinu, které zobrazuje jednotlivé teploty na LCD displeji.

Pokud teploměr zapíchnete do masa, poskytnou termistory teplotní profil steaku, což umožní ugrilovat ten nejšťavnatější steak.

Použitím materiálu tvořeného převážně plastem jsme se vyhnuli nechtěnému přenosu tepla, ke kterému by docházeli při použití například oceli. Celou sondu jsme vytiskli na 3D tiskárně. Tím jsme mohli dosáhnout těsné blízkosti termistorů u měděných plátků a tedy rychlé reakci na změnu teploty plátku.

Arduino grill teploměr Meatmaster
Meatmaster

Podle tvůrců jejich teploměr funguje skvěle a nyní získávají zpětnou vazbu od uživatelů. Komerční plány zatím s Meatmasterem nemají. Autoři nyní pracují na jeho postupném vylepšování. Zvažují například zvýšení výdrže na baterii (na 9V baterii až půl roku), přidání dalších senzorů, zvýšení teplotního rozsahu a také změnu materiálu samotné sondy.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/05/07/five-students-create-the-perfect-grilling-thermometer/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář