DronFest 2018 přilákal do Plzně 8000 návštěvníků!
V pátek a v sobotu 1. a 2. června 2018 se v areálu DEPO2015 konal již 3. ročník unikátní show plné dronů. Tento festival bezpilotního létání je považován právem za jednu z největších akcí svého druhu na světě a v České republice nemá obdoby.
Na DronFestu jsme již byli před dvěma lety, tak máme co srovnávat. Nyní přináším opět malou fotoreportáž.
Co letošní DronFest nabídl? Během obou dnů proběhly letecké ukázky, závody v FPV létání, veletrh dronů, soutěž o nejlepší fotku a video z dronu, přednášky na nejrůznější témata a nechyběl ani zajímavý doprovodný program. Prostě člověk nevěděl, co má vidět nebo zažít dříve. Samotnou akci pořádalo město Plzeň a středisko bezpilotního létání Dronet.
A co je to vlastně ten dron? Zjednodušeně řečeno, dron je takový létající robot. V poslední době máme pod pojmem dron zafixováno hlavně něco, co má alespoň 4 vrtule, bzučí to a je to čím dál populárnější. Droni jsou jinak s roboty moc dobří kamarádi, a protože každý dron nebo robot je potřeba nějak ovládat, může být kolem toho spousta elektroniky a programování. Arduino.cz a e-shop HW Kitchen na akci tedy nemohli chybět!
Akce DronFest na svůj třetí ročník pěkně narostla, co do počtu aktivit a vystavovatelů, tak i do počtu lidí, kteří se přišli podívat.
Náš stánek jsme také rozšířili, aby se nám to tam všechno vešlo. Představili jsme hlavně Arduino roboty od Makeblock, se kterými si člověk užije zábavu, bastlení, ale také se něco naučí. Předvedli jsme známé roboty mBot a mBot Ranger. A že robot nemusí umět jen jezdit po čáře a vyhýbat se překážkám, ale může fungovat i jako něco, co začíná mít smysl i v tom dospěláckém světě, dokázaly naše ukázky projektů. Makeblock projekty vás asi ze všech věcí zaujaly nejvíce. Testovali jste automatický větrák, který po přiblížení ruky nejenom fouká, ale také svítí a hraje. Zaujala vás automatická závora nebo mBot jako rozhodčí pro fidget spinner, který počítal otáčky a zobrazoval i rychlost. A nevěřili jste vlastním očím, když jste viděli, jak jednoduchý může být kód v mBlock pro takový automatický měřič vzdálenosti. Tyto různorodé projekty jsme vytvořili pomocí rozšíření pro roboty mBot a mBot Ranger.
Na výstavce nechyběl ano mikropočítač pro výuku programování micro:bit, Arduino kit Tinylab nebo různé Arduino Starter kity. K mání byly i vybrané Arduino věcičky se slevou.
Na náš stánek jsme samozřejmě vzali i modulární a programovatelný dron Airblock, se kterým jsme dělali letové ukázky. Hlavní výhodou dronu Airblock je to, že ho může člověk přestavět například na vznášedlo nebo loďku. Druhá neméně důležitá výhoda je jeho konstrukce. Když s ním člověk při létání narazí do překážky nebo spadne na zem (což se mi zpočátku stávalo často), tak se jen rozpadne na jednotlivé haxagonální bloky, které se pak dají opět jednoduše nacvakat zpět a může se létat dál.
Kromě přednášek o dronech a létání nechybělo ani povídání o Arduinu s názvem „Fenomén Arduino“. Přednáška oslovila hlavně začátečníky. Snažil jsem se ukázat, jak překvapivě jednoduché je začít si něco s Arduinem. Na závěr přednášky jsem rozdal 3 výtisky naší knihy Průvodce světem Arduina těm, kteří dokázali pohotově odpovědět na otázky z oblasti Arduino! Na tomto odkazu najdete pdf s prezentací „Fenomén Arduino“.
Součástí našeho stánku byla i robotická dráha, kde se proháněli čároví roboti. Tuto dráhu a další hřiště pro roboty si můžete stáhnout na odkaze ZDE.
Festival hostil také známé osobnosti, které se představily v rámci přednášek nebo na veletržních stáncích. Emoce budily záběry, které odprezentovala světově proslulá novinářka Gail Orenstein, která monitoruje drony dění v zemích zasažených válečným konfliktem. Zúčastnil se i Emmanuel Prévinaire, dvojnásobný držitel Oscara za technické inovace v oblasti dronů, který se postaral o letecké záběry ve filmech jako Harry Potter nebo James Bond. Dron, nebo spíše speciální filmařská helikoptéra Flying-Cam je na obrázku níže.
DronFest 2018 významně obohatila také Západočeská univerzita v Plzni se svým autonomním vozítkem a dalšími zajímavými projekty.
V areálu DEPO2015 se nachází Centrum robotiky, které přispělo do celého programu DronFest ukázkami své práce a různými aktivitami pro děti.
Bastlení a vůbec tvoření všeho druhu, to je naše. Návštěva otevřené dílny pro veřejnost umístěné přímo v DEPO2015 byla jasná volba. Kdyby bylo více času, hned bych si tam něco posvařoval, nebo rovnou ukoval.
Akce DronFest byla tak plná dronů, že je jen těžko možné tady přinést nějaký průřez všeho, co na stáncích bylo. Tak alespoň pár fotek toho, co mě nejvíce zaujalo.
Celková atmosféra DronFestu se dá jen těžko popsat… byla to kombinace pocitů, jaké má člověk po usednutí do pohodlné sedačky mezikontinentálního letadla a zároveň dostane šanci takové letadlo řídit!!!
Díky všem, co se zastavili podívat u nás na stánku, využili nějakou vykutálenou Arduino slevu nebo poreferovali, co zrovna bastlí. Těšíme se na některý z dalších ročníků DronFest!
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024