Close

DronFest 2018 přilákal do Plzně 8000 návštěvníků!

DronFest 2018 v DEPO2015

V pátek a v sobotu 1. a 2. června 2018 se v areálu DEPO2015 konal již 3. ročník unikátní show plné dronů. Tento festival bezpilotního létání je považován právem za jednu z největších akcí svého druhu na světě a v České republice nemá obdoby.

Na DronFestu jsme již byli před dvěma lety, tak máme co srovnávat. Nyní přináším opět malou fotoreportáž.

Co letošní DronFest nabídl? Během obou dnů proběhly letecké ukázky, závody v FPV létání, veletrh dronů, soutěž o nejlepší fotku a video z dronu, přednášky na nejrůznější témata a nechyběl ani zajímavý doprovodný program. Prostě člověk nevěděl, co má vidět nebo zažít dříve. Samotnou akci pořádalo město Plzeň a středisko bezpilotního létání Dronet.

A co je to vlastně ten dron? Zjednodušeně řečeno, dron je takový létající robot. V poslední době máme pod pojmem dron zafixováno hlavně něco, co má alespoň 4 vrtule, bzučí to a je to čím dál populárnější. Droni jsou jinak s roboty moc dobří kamarádi, a protože každý dron nebo robot je potřeba nějak ovládat, může být kolem toho spousta elektroniky a programování. Arduino.cz a e-shop HW Kitchen na akci tedy nemohli chybět!

Akce DronFest na svůj třetí ročník pěkně narostla, co do počtu aktivit a vystavovatelů, tak i do počtu lidí, kteří se přišli podívat.

Náš stánek jsme také rozšířili, aby se nám to tam všechno vešlo. Představili jsme hlavně Arduino roboty od Makeblock, se kterými si člověk užije zábavu, bastlení, ale také se něco naučí. Předvedli jsme známé roboty mBot a mBot Ranger. A že robot nemusí umět jen jezdit po čáře a vyhýbat se překážkám, ale může fungovat i jako něco, co začíná mít smysl i v tom dospěláckém světě, dokázaly naše ukázky projektů. Makeblock projekty vás asi ze všech věcí zaujaly nejvíce. Testovali jste automatický větrák, který po přiblížení ruky nejenom fouká, ale také svítí a hraje. Zaujala vás automatická závora nebo mBot jako rozhodčí pro fidget spinner, který počítal otáčky a zobrazoval i rychlost. A nevěřili jste vlastním očím, když jste viděli, jak jednoduchý může být kód v mBlock pro takový automatický měřič vzdálenosti. Tyto různorodé projekty jsme vytvořili pomocí rozšíření pro roboty mBot a mBot Ranger.

Na výstavce nechyběl ano mikropočítač pro výuku programování micro:bit, Arduino kit Tinylab nebo různé Arduino Starter kity. K mání byly i vybrané Arduino věcičky se slevou.

Na náš stánek jsme samozřejmě vzali i modulární a programovatelný dron Airblock, se kterým jsme dělali letové ukázky. Hlavní výhodou dronu Airblock je to, že ho může člověk přestavět například na vznášedlo nebo loďku. Druhá neméně důležitá výhoda je jeho konstrukce. Když s ním člověk při létání narazí do překážky nebo spadne na zem (což se mi zpočátku stávalo často), tak se jen rozpadne na jednotlivé haxagonální bloky, které se pak dají opět jednoduše nacvakat zpět a může se létat dál.

Stánek Arduino.cz a HW Kitchen část 1

Stánek Arduino.cz a HW Kitchen část 1

Stánek Arduino.cz a HW Kitchen část 2

Stánek Arduino.cz a HW Kitchen část 2

Přehlídka projektů s robotem mBot

Přehlídka projektů s robotem mBot

Programovatelný dron Airblock a mBot Ranger

Programovatelný dron Airblock a mBot Ranger

Kromě přednášek o dronech a létání nechybělo ani povídání o Arduinu s názvem „Fenomén Arduino“. Přednáška oslovila hlavně začátečníky. Snažil jsem se ukázat, jak překvapivě jednoduché je začít si něco s Arduinem. Na závěr přednášky jsem rozdal 3 výtisky naší knihy Průvodce světem Arduina těm, kteří dokázali pohotově odpovědět na otázky z oblasti Arduino! Na tomto odkazu najdete pdf s prezentací „Fenomén Arduino“.

Součástí našeho stánku byla i robotická dráha, kde se proháněli čároví roboti. Tuto dráhu a další hřiště pro roboty si můžete stáhnout na odkaze ZDE.dronfest 2018 arduino robot mbot na care

Festival hostil také známé osobnosti, které se představily v rámci přednášek nebo na veletržních stáncích. Emoce budily záběry, které odprezentovala světově proslulá novinářka Gail Orenstein, která monitoruje drony dění v zemích zasažených válečným konfliktem. Zúčastnil se i Emmanuel Prévinaire, dvojnásobný držitel Oscara za technické inovace v oblasti dronů, který se postaral o letecké záběry ve filmech jako Harry Potter nebo James Bond. Dron, nebo spíše speciální filmařská helikoptéra Flying-Cam je na obrázku níže.

Speciální dron Flying-Cam

Speciální dron Flying-Cam

DronFest 2018 významně obohatila také Západočeská univerzita v Plzni se svým autonomním vozítkem a dalšími zajímavými projekty.

Autonomní vozítko

Autonomní vozítko

Ukázka pracovních robotů Západočeské univerzity v Plzni

Ukázka pracovních robotů Západočeské univerzity v Plzni

Šestikolové terénní vozítko

Šestikolové terénní vozítko

V areálu DEPO2015 se nachází Centrum robotiky, které přispělo do celého programu DronFest ukázkami své práce a různými aktivitami pro děti.

Centrum Robotiky v DEPO2015

Centrum Robotiky v DEPO2015

XY Plotter v akci

XY Plotter v akci

mBot Ranger v akcimBot robotická ruka v akci

mBot robotická ruka v akci

Robot s rukou v Centru robotiky

Robot s rukou v Centru robotiky

Bastlení a vůbec tvoření všeho druhu, to je naše. Návštěva otevřené dílny pro veřejnost umístěné přímo v DEPO2015 byla jasná volba. Kdyby bylo více času, hned bych si tam něco posvařoval, nebo rovnou ukoval.

Makerspace v DEPO2015

Makerspace v DEPO2015

Ukázka práce Makerspace

Ukázka práce Makerspace

Akce DronFest byla tak plná dronů, že je jen těžko možné tady přinést nějaký průřez všeho, co na stáncích bylo. Tak alespoň pár fotek toho, co mě nejvíce zaujalo.

Bezpilotní letadla Survia

Bezpilotní letadla Survia

Dron s termovizí

Dron s termovizí

Letová ukázka Flydeo

Letová ukázka Flydeo

Celková atmosféra DronFestu se dá jen těžko popsat… byla to kombinace pocitů, jaké má člověk po usednutí do pohodlné sedačky mezikontinentálního letadla a zároveň dostane šanci takové letadlo řídit!!!

Letecká atmosféra DronFest 2018 :)

Letecká atmosféra DronFest 2018 🙂

Díky všem, co se zastavili podívat u nás na stánku, využili nějakou vykutálenou Arduino slevu nebo poreferovali, co zrovna bastlí. Těšíme se na některý z dalších ročníků DronFest!

Oldřich Horáček

Napsat komentář