Close

EggBot aneb kraslice trochu jinak

EggBot open source

Velikonoce jsme sice už prošvihli, ale aspoň budete mít čas se na ty příští pořádně připravit. Jedním ze starých zvyků, které přežily do dnešních let je darování malovaných vajec koledníkům. Když má ale výsledek za něco stát, může jedno vejce zabrat i několik hodin. Nejen pro tento účel vznikl EggBot, díky kterému vytvoříte zajímavá a originální vejce během několika minut.

EggBot od Evil Mad Scientists Laboratories je kompaktní, lehce ovladatelný open-source robot, jehož dovednost spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že umí kreslit na kulaté objekty. Svoji práci zvládá tak dobře, že se nepozastaví ani nad golfovými míčky, žárovkami nebo malými dýněmi. Ve své podstatě ale představuje hlavně výborný start do světa CNC (počítačem řízené obráběcí stroje) a DIY robotiky – všechny jeho elektronické součásti by se teoreticky daly využít na sestavení naprosto odlišného projektu.

Software uvnitř tohoto krasavce umožňuje uživatelům skrze freeware program Inkscape vytvořit přesný koncept požadovaného grafického vzoru – ať už jde o fotografie, předem vytvořené designy či narychlo spíchnuté malůvky.

Na trhu je EggBot dostupný ve čtyřech verzích: Basic, Deluxe, Pro a Ostrich (do této poslední verze se vejdou i pštrosí vejce!).

Egg Bot se pštrosím vejcem
Egg Bot se pštrosím vejcem

A co takhle Arduino EggBot?

Za originalitu se ale platí, a EggBot není výjimkou – nejlevnější, základní verze vás přijde na $195. Open source komunita však vzala věci do svých rukou: uživatel Nikus na stránkách Instructables zveřejnil návod na sestrojení finančně dostupného EggBota ovládaného Arduinem. Na ukázku tady máme zjednodušenou verzi a pár obrázků:

  • K sestavení budete potřebovat následující součásti: 2x krokové motory+drivery, Arduino/ATmega328, zdroj motoru, mikro servo, umělohmotná deska, 3x 40cm šrouby+matice, fixy aj.
  • Propojíte komponenty dle nákresu
  • Z vámi vybraného materiálu vyřežete základní konstrukci, vybrousíte jej a vyvrtáte díry pro šrouby
  • Propojíte komponenty s ramenem pera
  • Stáhnete si přiložený Arduino kód
  • …a můžete začít kreslit!
DIY EggBot
DIY EggBot 2
DIY Eggbot 3

A tady už jede naplno:

Projekt je v úplnosti dostupný zde. Jedná se ale pouze o jeden z mnoha takovýchto klonů. Je proto z čeho vybírat!

Kamila Ježková

One Comment on “EggBot aneb kraslice trochu jinak

Profilový obrázek
kalliasmon
2.4.2018 at 10:02

Kdyby tam použil místo těch driverů co tam má něco lepšího, např. TB6600, tak by ty motory ani tak hrozně netrhaly a vypadalo by to líp :)

Napsat komentář