Close

EggBot aneb kraslice trochu jinak

EggBot open source

Do Velikonoc už máme jen pár dní a tak je nejvyšší čas se na ně pořádně připravit. Co takhle použít EggBota, ale nebudeme předbíhat!

Jedním ze starých a krásných zvyků, které přežily do dnešních let je darování malovaných vajec koledníkům. Nabízí se samozřejmě otázka, jestli si pro vejce letos vůbec někdo přijde, když tady máme pořád lockdown! Tak bude alespoň konečně čas a prostor zkusit malovat vejce zcela jinak a ještě si u toho zabastlit!

Ono se řekne malovat vejce, ale když má výsledek za něco stát, může jedno zabrat i pár hodin. Nejen pro tento účel vznikl EggBot, díky kterému vytvoříte zajímavá a originální vejce během několika minut. Na obrázku najdete většinu vajec, která maloval Eggbot. Děti tam ale propašovaly i pár ručně malovaných.

Malovaná vejce s EggBot
Malovaná vejce s EggBotem

EggBot od Evil Mad Scientists Laboratories je kompaktní, snadno ovladatelný, open-source robot, jehož dovednost spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že umí kreslit na kulaté objekty. Svoji práci zvládá tak dobře, že se nezastaví ani nad golfovými míčky, žárovkami, baňkami nebo malými dýněmi. Ve své podstatě ale představuje hlavně výborný start do světa CNC (počítačem řízené obráběcí stroje) a DIY robotiky. Všechny jeho elektronické součásti by se teoreticky daly využít na sestavení naprosto odlišného projektu. EggBot je vlastně takový umělecký „CNC“ kreslící robot pro začátečníky.

EggBot Deluxe Kit
EggBot Deluxe Kit

Na obrázku je Deluxe Kit, který představuje nejpokročilejší verzi robota pro malování vajec. Základ tvoří pevné ale nastavitelné šasi se dvěma krokovými motory pro rotační pohyb kulatého předmětu a vodorovný pohyb pera. Mechanismus pro uchycení kreslítka je dále vybaven servem na jeho zvedání, aby se mohlo bezpečně přesouvat mezi různými částmi kresby. Uchycení předmětu, v našem případě vejce, zajišťuje pružinový mechanismus s tlumící podložkou. Vzhledem k množství důmyslných nastavení přístroj umožňuje opravdu komfortní práci při malování na sférické předměty. EggBota lze také rozšířit o speciální diamantový rytec, se kterým můžete gravírovat ornamenty například do vánočních baněk.

Co dokáže EggBot a diamantový rytec?
Co dokáže diamantový rytec?

Software uvnitř tohoto krasavce umožňuje skrze freeware program Inkscape vytvořit přesný koncept požadovaného grafického vzoru – ať už jde o fotografie, předem vytvořené designy či narychlo spíchnuté malůvky. Zde najdete užitečné stránky pro rychlý start s Inscape.

Na trhu je EggBot dostupný v různých variantách: Pro, Deluxe a Ostrich. Verze Ostrich umožňuje kreslit i na obří vejce nebo dokonce pštrosí. Verze Pro je pak už opravdu vychytaná, ale cenově vychází už mimo možnosti většiny bastlířů. Zlatý střed je tak verze Deluxe, kde je optimální poměr mezi cenou stroje a užitnými vlastnostmi. Stroj má vynikající opakovatelnost, stejně namalovaná vejce jsou jedno jako druhé.

EggBot na pštrosí vejce
EggBot na pštrosí vejce

A co takhle Arduino EggBot?

Takový Egg robot pro malování velikonočních vajec tedy dává laťku pěkně vysoko. Je třeba uznat, že kvalita zpracování a užitná hodnota je velmi vysoká. Za takovou kvalitu a originalitu se platí a EggBot není výjimkou – verze Deluxe vás přijde na $220. Open Source komunita však vzala věci do svých rukou: uživatel Nikus na stránkách Instructables zveřejnil návod na sestrojení finančně dostupného EggBota ovládaného Arduinem. Na ukázku tady máme zjednodušenou verzi a pár obrázků:

  • K sestavení budete potřebovat následující součásti: 2 x krokové motory+drivery, Arduino/ATmega328, zdroj motoru, mikro servo, umělohmotná deska, 3x 40cm šrouby + matice, fixy aj.
  • Propojíte komponenty dle nákresu – link je níže
  • Z vámi vybraného materiálu vyřežete základní konstrukci, vybrousíte ji a vyvrtáte díry pro šrouby
  • Propojíte komponenty s ramenem pera
  • Stáhnete si přiložený Arduino kód
  • …a můžete začít kreslit!
DIY EggBot
DIY EggBot 2
DIY Eggbot 3

DIY malování vajec jede naplno

Projekt je v úplnosti dostupný zde. Jedná se ale pouze o jeden z mnoha takovýchto klonů. Je proto z čeho vybírat!

Ať už se rozhodnete pro vlastní konstrukci a nebo si zajistíte stavebnici tohoto unikátního robota, určitě se nebudete o Velikonocích nudit a ještě se leccos naučíte!

Krásné svátky!

Oldřich Horáček
Latest posts by Oldřich Horáček (see all)

Napsat komentář