Close

Émile: psací stroj na bázi Baudotova kódu

Émile: psací stroj na bázi Baudotova kódu

Julian Hespenheide, německý designer interakčního designu, přišel s velmi zajímavým zařízením založeným na Arduinu Uno, které umožňuje psaní textu na bázi Baudotova kódu.

Baudotův kód je binární 5-bitový kód, který je předchůdcem ASCII a EBCDID, a byl navržen pro použití v telekomunikaci a u elektronických zařízení.

Émile navíc vizualizuje baudy (značka Bd) pomocí pohybujících se kuliček.

Na přístroji pracovali čtyři lidé po dobu šesti dní. V naší skupině jsme došli k závěru, že ne všechny procesy v počítači jsou opravdu průhledné. Vše začíná například už tím, že zmáčknete klávesu na počítači. Náš cíl bylo otevřít tuto černou skříňku přenosu dat tím, že bychom vytvořili psací stroj posílající písmena tak, že skutečně uvidíte bity, jak se kutálejí ke svému cíli. Po chvilce zkoumání jsme se dostali až k začátkům Telefaxu a přenosu dat pomocí Baudotova kódu. Pak jsme rychle vytvořili karty, které zabrání průchod kuličkám na určitých linkách – jejich kombinací jsme docílili různých písmen. Tyto karty jsme vyřízli na laserové řezačce z překližky.
Jakmile kulička uhodí do vypínače, časovač chvíli počká, jestli nebudou zmáčknuty další vypínače. Pokud žádné další kuličky nesepnou spínače, přeložíme získaná data do odpovídajícího písmenka.

A tady už se můžete podívat na Émile v akci:

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2015/08/20/a-tribute-to-5-bit-baudot-code/ a mírně upraveno.

One Comment on “Émile: psací stroj na bázi Baudotova kódu

Jiří Pospíšil
5.9.2015 at 12:11

vypadá to dobře, spíš bych tedy asi šel cestou černých/bílých kuliček jdoucí za sebou, ale po bitvě je každý generál. Tleskám za originalitu. Vizualizace jinak okem neviditených procesů je správný krok k pochopení funkce a člověk si uvědomí co všechno jeden stisk klávesy způsobuje za lavinu události. Stačí porovnat assembler a nějáký vyšší programovací jazky jako třeba C++. Někomu pak stačí 8 kb paměti v mikroprocesoru (assembler) a druhému nestačí ani 128kb 🙂 …

Napsat komentář