Close

Hlídací pes pro zaseknutý server či počítač

PC watchdog hlídací pes

Vadim Panov těží na svém po počítači kryptoměny, ale občas se stane, že se počítač zasekne na dlouhou dobu a majitel přijde o čas na těžbu cenných coinů. Proto Vadim zkoumal, jak udělat levné zařízení, které by zaseknutí detekovalo, a v případě nutnosti jej restartovalo. Takovéto zařízení nazýváme hlídací pes, či anglicky watchdog.

Zařízení běží na desce Arduino UNO, ale jakákoliv deska s alespoň jedním volným digitálním pinem a sériovou linkou je vhodná.

Na straně PC běží jednoduchý program napsaný v Javě. Ten po spuštění projde všechny sériové porty a zkusí na ně poslat řetězec „hello“. Pokud je na portu připojeno Arduino, to mu odpoví „HELLO“ a je tak navázána komunikace (PC ví, na jakém portu komunikovat). V tuto chvíli začne Arduino posílat po sériové lince do PC řetězec „hello“ a očekává do deseti vteřin odpověď „HELLO“. Pokud v daném intervalu odpověď nedostane, sepne relé, které je připojené k reset tlačítku mateřské desky počítače, a restartuje ho tak.

I když je zařízení vyrobené pro hlídání těžby kryptoměn, může být použito na sledování obecně jakéhokoliv serveru či počítače se sériovou linkou.

Více o projektu se můžete dočíst na blogu autora a serveru Hackaday.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/03/02/a-diy-hardware-watchdog-for-your-mining-rig/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář