JedoBot 2017 – Jedovnické klání robotů
Stejně jako minulý ročník soutěže JedoBot, o kterém jsme psali v tomto článku, byl ten letošní plný zábavy, nadšení, zajímavých robotů a konstrukcí. Takovou událost jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít, a tak přináším obrazovou reportáž z této akce.
Soutěž se odehrála tradičně na Jedovnické průmyslovce a pravidla soutěže byla velmi podobná minulému roku. Snad jen s tím rozdílem, že čároví roboti museli letos zdolat ve druhém kole i překážku v podobě černé krychle vložené do tratě. Tohle shrnu jednoduše slovy „no máme co trénovat na příští rok :)“. A teď už k samotné soutěži a pěkně popořádku. Pro vás, co se už nemůžete dočkat jak dopadlo vyhodnocení soutěže o Arduino robota mBot, tak ANO, je to na konci…
Obsah článku:
Vyplatilo se přivstat si…
Od rána probíhalo v tělocvičně usilovné ladění a tunění robotů všech druhů a kategorií. Největší zájem byl o testování schopnosti robota objet tu zrádnou černou kostku :). Kdo si přivstal, určitě nelitoval.
Stanoviště měření rychlosti
Přesné měření časů průjezdu čárou zajišťovalo speciální stanoviště měření rychlosti.
Skvělé publikum
Nedílnou součástí soutěže bylo to nejlepší publikum, které prožívalo každé robotí klání do posledního robotického kousnutí a škrábnutí.
Tu atmosféru je nejlépe zažít na vlastní kůži, ale následující video ji dobře vystihuje. Počkejte si do konce na nečekaný závěr tohoto robotího souboje…
Stánek Arduino.cz a HWKitchen.cz
Kromě soutěže o Arduino robota mBot jsme měli na stánku k vyzkoušení také robota mBot Ranger v podobě tanku a slepice. Byl k vidění i oblíbený Arduino kit TinyLab nebo růžový mBot. Díky všem co se u nás zastavili!
Lego čároví roboti
Roboti z LEGO nepatří ve srovnání s kategorií robotů vlastní konstrukcena na čáře k těm nejrychlejším. Některé konstrukce byly ale velmi zajímavé, pokud jde o nápaditost řešení. Roboti si také dokázali poradit obstojně i s vyhýbáním překážce. Dobrá polovina LEGO robotů dokázala kostku objet.
Čároví roboti vlastní konstrukce s procesorem
Tady se jezdilo o poznání rychleji. Roboti vlastní konstrukce byli oproti robotům z LEGO na čáře až 10x rychlejší! Horší to bylo ale ve druhém kole, kde číhala na trati překážka a ta se stala většině robotů s procesorem v této soutěži osudnou…
Na obrázku je vidět kostka, kterou jsem tu už párkrát nechvalně zmínil. Gratuluji všem robotům, co si s ní poradili. Příště to bude chtít zakomponovat do řešení nějaký vhodný snímač vzdálenosti a do kol enkodéry pro přesné objetí překážky.
Na následujícím videu je Arduino čárový robot HW Kitchen, kterému se podařilo zdolat celou čáru za pouhých 6,26s. Bohužel na objíždění kostky to bylo horší, tohle jsme vůbec nezvládli. Každopádně jsme i tak získali krásné druhé místo a do příště alespoň víme, co zlepšit :).
Sumo zápasníci
Sumo zápasy jsou tradiční disciplínou. Pokud jste viděli video na začátku článku, tak jistě uznáte, že je to i dost napínavá a adrenalinová disciplína.
Sláva vítězům, čest poraženým!
Čáry jsou projety a zápasy dobojovány, nezbývá než vyhlásit a odměnit vítěze…
Ukázka robotického ramene firmy Tecnotrade
Vedle soutěže bylo možné shlédnout také inspirativní ukázku robotického ramene firmy Tecnotrade. Pro účastníky závodů to byl dobrý příklad toho, čeho je možné v robotice dosáhnout.
Výstavka robotů z Lega Mindstorm
Na závěr ještě pár zajímavých robotů z LEGO Mindstorm.
Výsledky JedoBot 2017
mBot soutěž
A na úplný závěr je tu konečně vyhlášení soutěže o Arduino robota mBot!
Vítězem se stává: Jan Dražil
Vítězi naší soutěže zasíláme modrého robota mBot a gratulujeme k výhře! 🙂
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024
2 Comments on “JedoBot 2017 – Jedovnické klání robotů”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
j.burian@volny.cz
20.5.2017 at 22:13Prosim vas, opravte si to silene slovo lazeni na ladeni. Dekuji.
Oldřich Horáček
21.5.2017 at 20:25Díky, opraveno.