Close

Roboti řádili v Jedovnici

Segway sledovač čáry

Z dálky se blíží robot, jede po čáře a sleduje ji, nenechá se zmást zatáčkami ani kříženími. Robot jede rychle, ale zároveň dává pozor, aby neztratil čáru. Zvládne i tuhle ostrou zatáčku? Projede cílem dostatečně rychle? Vyhrát může jen ten nejrychlejší! Tak vypadala jedna z disciplín druhého ročníku robotické soutěže JedoBot, která se konala 6.5.2016 ve sportovní hale jedovnické průmyslovky. Do klání bylo přihlášeno více než 100 robotů z různých koutů republiky a soutěžilo se ve sledování čáry a sumo zápasech.

Mimo jiné mě zaujal poněkud jedovatý název obce Jedovnice. Nemá to ale vůbec nic společného s čímkoliv zdraví škodlivým. O původu jména vypráví stará pověst související s příjezdem Crhy z Čeblovic, zakladatele Jedovnic. Tehdy měla ves asi 15 domků, jejichž obyvatelé se živili zemědělstvím, rybolovem a pálením dřeva v milířích. Crha se zeptal po příjezdu jednoho starce, jak se vesnice jmenuje a ten odpověděl, že ves zatím jméno nemá. Na to Crha reagoval v horáckém nářečí : „Tak já teda jedo v nic?“ A tak se rozhodl, že obec pojmenuje J E D O V N I C E.
Název soutěže JedoBot je tedy v souladu s historií :-).

Tělocvična se v den soutěže proměnila na místo plné nadšenců, vynálezců, bastlířů a samozřejmě robotů. Malí a velcí, holky a kluci, tatínci a snad i maminky. Bylo moc fajn vnímat tu atmosféru vytvořenou lidmi, kteří dělají něco ne že musí, ale protože je to moc baví….To se pak dějí věci :-).
V jedné části tělocvičny probíhala samotná soutěž. Ve druhé části byl pak prostor pro testování a „tunění“ robotů pro ještě lepší výsledky. Týmová práce ve skupinách i spolupráce mezi různými týmy byla samozřejmostí. Pokud někomu chyběla zrovna nějaká ta robo součástka, tak se určitě dala zajistit u vedlejšího stolu. Konstrukce robotů byly postaveny z LEGO Mindstorms nebo vlastním řešením.

Druhá disciplína byly sumo zápasy, ty nejsou nic jiného něž zápasy sumo jak je známe. Pouze místo zdatných chlapíků se měření sil účastní robustní, ale zároveň vychytralí roboti. Cílem je dostat soupeře ven z kruhu. Potřebná váha zápasníka je zde vyvážena taktikou a důmyslnou konstrukcí robota.

Náš Arduino robot mBot se kterým jsme soutěžili sice nebyl první, ale zdaleka taky ne poslední. Projel čáru na výbornou a zdolal i nepříjemná křížení. Na jejich pohodlné zdolání jsme přece jen museli snímač čáry posunout s pomocí příslušenství mBot blíže ke kolečkům. Pak robot projel všechno na plnou rychlost a ještě se u toho usmíval :-).

Posuďte sami z následující foto-video dokumentace.

Tělocvična SPŠ Jedovnice

Tělocvična SPŠ Jedovnice

Výstavka SPŠ Jedovnice

Výstavka SPŠ Jedovnice

Výstavka HW Kitchen a Arduino.cz

Výstavka HW Kitchen a Arduino.cz

"Tunění" robotů

„Tunění“ robotů

Roboti na sledování čáry

Roboti na sledování čáry

Segway sledovač čáry

Segway sledovač čáry

Sledovač čáry z LEGA

Sledovač čáry z LEGA

Super čárový robot

Super čárový robot

"Ladíme" mBota

„Ladíme“ mBota

Tréning robota mBot

Tréning robota mBot

Robot mBot sleduje čáru!

Robot mBot sleduje čáru!

Souboj sumo robotů

Souboj sumo robotů

Mini sumo roboti

Mini sumo roboti

Sumo roboti v akci

Sumo roboti v akci

Oldřich Horáček

2 Comments on “Roboti řádili v Jedovnici

Honza
11.5.2016 at 22:23
Oldřich Horáček
12.5.2016 at 9:02

Souhlasím, je to úžasné, díky Honzo! Akorát se mi zdá, že i když je tady množství různých stavebnic a možností jak tvořit, tak počet aktivních bastlířů nestoupá jak bych čekal. Vliv všech těch mobilů a tabletů a kdoví čeho ještě všeho chytrého si bere svou daň. Za nás byl jen merkur a součástky co si kdo sehnal, tak nebylo třeba moc uvažovat na čem dělat :-).

Napsat komentář