Close

Macchina Poetica přemění zvuk na libozvučná slova

Arduino Macchina Poetica přemění zvuk na slova

Macchina Poetica je ptototyp digitálního zařízení, které umí přeměnit zvuk na libozvučná slova a obrazy inspirované futuristickým hnutím.

Futurismus je modernistický a avantgardní směr, který vznikl v Itálii na začátku dvacátého století. Futurističtí umělci se zaměřovali na zdůrazňování rychlosti doby, technologií, mládí, násilí a dalších konceptů z doby průmyslové revoluce a blížící se války.

V souladu s tímto uměleckým směrem se autoři Alessandra Angelucci, Aris Dotti a Rebecca Guzzo rozhodli, že vytvoří v rámci svého studia na Master of Advanced Studies in Interaction Design SUPSI objekt, který vypadá futuristický hudební nástroj Celesta. Ten přehrává kovově znějící zvuk, zatímco ho uživatel ovládá pomocí klaviatury.

V přístroji naleznete: čtyři piezzo senzory, termotiskárnu, zdroj a Arduino UNO.

Rozhraní přístroje je vytvořené z dřevotřísky, kovovýchdesek a houby, který plní úlohu tlumiče otřesů. Mezi deskami a gumou jsou umístěné piezzo senzory připojené k Arduinu. Ty mu posílají informace pokaždé, když uživatel interaguje s kovovými deskami. Po příjmu signálu odešle Arduino na tiskárnu futuristickou báseň.

Uživatel může interagovat s pomocí kovového nástroje (šroubovák, klíč…) úhozem či dotykem různé intenzity. Na konci představení si diváci i umělec mohou připomenout dílo díky vytištěné básni.

Arduino Macchina Poetica - Použitá tiskárna
Použitá tiskárna

Prototyp je výsledkem dvoutýdenního snažení autorů v kurtu Creating Tangible Interfaces (Tvorba dotykových rozhraní), které vyučuje Ubi De Feo na Maind program SUPSI. Cílem tohoto kurzu je tvorba jednoduchých dotykových rozhraní s použitím elektroniky. Pokud byste se chtěli na kurz zapsat, zápis je ještě otevřený! 🙂

Přeloženoz https://blog.arduino.cc/2016/02/17/macchina-poetica/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář