Close

OCTOPUS LAB: Přehled jednotlivých modulů platformy

OCTOPUS LAB: Přehled jednotlivých modulů platformy

V tomto článku se podíváme opět na platformu OCTOPUS LAB a konečně si představíme základní moduly celé elektronické stavebnice. Pokud jste OCTOPUS LAB teprve objevili, podívejte se nejprve na náš úvodní článek o vývojové platformě OCTOPUS LAB.

Základní bloky platformy tvoří kompaktní vývojové destičky s logem malé chobotnice. Desky mají rozmanité funkce a můžete je osadit různými součástkami. Široký záběr platformy pokrývá požadavky mnoha projektů. Většina desek má rozměr 68 x 68 mm a pasují do elektroinstalačních krabiček, což usnadňuje instalaci. Desky se dodávají neosazené a součástky si do nich můžete osadit podle vlastní libosti.

A teď se už podíváme na jednotlivé desky podrobněji.

FIRST Board – moje první deska

Vývojová deska FIRST Board vznikla na základě požadavků vedoucích elektrotechnických kroužků. Je určena pro začínající bastlíře, kteří ještě neumí ani pájet. Na desce si vyzkoušíte připájet drátek nebo LEDku k velké plošce a otestujete základní zapojení s tranzistory (blikače). Můžete ale osadit i integrovaný obvod (ATtiny nebo I2C expandér). Pokud si troufnete, na desce je místo i pro SMD verzi ATtiny! Pracovat budete také s dalšími součástkami, jako tlačítka, rezistory nebo konektory. Osmice spodních plošek je připojena na osmibitový I2C expandér PCF8574. Můžete tedy vyzkoušet i základy práce se sběrnicí a modul propojit s ostatními – například s DEV Board nebo ROBOT Board.

Na desce FIRST Board lze realizovat celá řada projektů – od nejjednodušších (světelný had, házecí kostka, ovládací konzole…), až po speciální použití/hack (modul zdroje, jednoduchý měřící přístroj, solární regulátor…). Deska je vhodná hlavně pro začátečníky a nováčky ve světě tvoření a bastlení.

FIRST Board - moje první deska (uživatelské rozhraní)

FIRST Board – moje první deska (uživatelské rozhraní)

FIRST Board projekty: Světelný had (ATtiny s I2C) | Zdroj s měřením napětí | Házecí kostka (I2C) v Micropythonu pro ESP

FIRST Board projekty: Světelný had (ATtiny s I2C) | Zdroj s měřením napětí | Házecí kostka (I2C) v Micropythonu pro ESP

DEV Board – vývojová deska

Deska DEV Board je vlajkovou lodí platformy OCTOPUS LAB. Na vývojovou desku osadíte mikrokontrolér ATtiny, desku Arduino NANO i Raspberry Pi. Je zde prostor také pro 3 tlačítka a 3 signalizační  LEDky. Zapojit můžete různé druhy displejů (UART serial display / I2C OLED display / ISP 8×7 segment LED display).
Deska DEV Board vznikla v celé struktuře OCTOPUS LAB jako první a odvíjí se od ní základní zapojení OCTOPUS BUSu – universální sběrnice 2 x 7 pin (I2C, SPI, UART, ONE-WIRE, napájení, rozšiřující datové piny).

Využití desky je velmi univerzální a své uplatnění najde například jako hlavní řídící modul s displejem projektu založeném na Arduinu, RPI nebo ATtiny.

DEV Board - vývojová deska (uživatelské rozhraní)

DEV Board – vývojová deska (uživatelské rozhraní)

DEV Board projekty: Nasazena nad Raspberry Pi | S Arduinem NANO – jako programátor Attiny | S Raspberry PI ZERO

DEV Board projekty: Nasazena nad Raspberry Pi | S Arduinem NANO – jako programátor ATtiny | S Raspberry PI ZERO

UNI Board – univerzální deska

Univerzální vývojová deska UNI Board s propojovacími poli (2 x sekce 2 × 8 a 5 x sekce 3 × 16), kde osadíte Arduino NANO, ESP8266 nebo ESP32. Můžete přidat i pár integrovaných obvodů. Zdrojová část má vstup střídavý i stejnosměrný (6÷30 V) a pro malá zatížení stabilizátor 7805 na 5 V. Doplnit můžete i zdroj pro 3,3 V. Deska se hodí pro základ jednoduchého projektu nebo zdroje, k propojení s dalšími moduly nebo samostatně do vývojové laboratoře. UNI Board nabízí hlavně prostor pro vytvoření prototypu vašeho elektronického zapojení nebo projektu.

UNI Board - univerzální deska (uživatelské rozhraní)

UNI Board – univerzální deska (uživatelské rozhraní)

UNI Board projekty: I2C scanner s ESP8266 | Koncept IoT teploměru | Měřící modul se stabilizátorem a voltmetrem

UNI Board projekty: I2C scanner s ESP8266 | Koncept IoT teploměru | Měřící modul se stabilizátorem a voltmetrem

ROBOT Board – pro robotické vozítko

Deska ROBOT Board je navržena pro realizaci jednoduchého robotického vozítka nebo projektů s motory. Kromě dvou DC motorků může  ovládat i dva malé přesné krokové motory a tři serva. Desku využijete i pro základní projekty s ESP32 bez nutnosti použít serva nebo motory.
Deska je vhodná pro vytvoření projektů různých kreslících robotů nebo souřadnicového plotteru.

ROBOT Board - pro robotické vozítko (uživatelské rozhraní)

ROBOT Board – pro robotické vozítko (uživatelské rozhraní)

ROBOTboard s ESP32 – zde kombinace displeje, WS pásku, ultrazvukového čidla...

ROBOT Board s ESP32 – zde kombinace displeje, WS pásku, ultrazvukového čidla…

Nejen robotické vozítko – ale i kreslítka „draw bot“ nebo „polargraf“ – a základní pokusy s ESP32

Nejen robotické vozítko – ale i kreslítka „draw bot“ nebo „polargraf“ – a základní pokusy s ESP32

IoT Board

Modul IoT Board je vhodný pro projekty IoT (internet věcí). Desku využijete i pro základní projekty s ESP32 (menší Wemos modul). Na horní straně plošného spoje je OLED display a tlačítka, Wemos modul je na spodní straně. Základním rozšířením je výkonové relé (5 V) a MOSFET tranzistror (12 V) pro PWM regulaci motoru/větráku nebo světla. Deska má velikost 68 x 68 mm s možností přímé instalace do klasické elektroinstalační krabičky.

IoT Board (uživatelské rozhraní)

IoT Board (uživatelské rozhraní)

Na horní straně displej | IoT je připojeno k internetu (monitoring i ovládání z mobilu) | Ze spodní strany ESP32

Na horní straně displej | IoT je připojeno k internetu (monitoring i ovládání z mobilu) | Ze spodní strany ESP32

BIG Display – modul displeje

Modul displeje BIG Display s osmi 7segmentovými LED displeji s řídícím obvodem MAX7219. Deska je navržena pro osazení modulu ESP8266, který ovládá displej a také slouží pro bezdrátové připojení. BIG Display využijete například pro funkci zobrazování hodin přímo z webu, jako přehledný teploměr nebo jinou aplikaci, kde je potřeba zobrazovat informace. Pěkným využitím je například zobrazování kurzů krypto měn.

BIG Display - modul displeje (uživatelské rozhraní)

BIG Display – modul displeje (uživatelské rozhraní)

To byl výčet základních modulů platformy OCTOPUS LAB.

Možná jste si všimli, že většina modulů má jisté věci společné. Jedná se o konektory pro univerzální sběrnici OCTOPUS BUS, který tvoří pomyslnou páteř celé platformy. Na tuto sběrnici lze připojit všechny desky. OCTOPUS BUS je propojitelná někdy na jednu nebo i na obě strany, někdy „do patra“ při spojování desek nad sebou.

OCTOPUS BUS na desce DEV board (horní část schematu, konektor vpravo, vlevo je důraz na SPI displej a I2C)

OCTOPUS BUS na desce DEV board (horní část schematu, konektor vpravo, vlevo je důraz na SPI displej a I2C)

Na zobrazené části schématu desky DEV board má OCTOPUS BUS drobné omezení pro SPI (vlevo je pouze přímo připojitelný modul displeje 8 × 7 segment nebo matice 8 × 8 s obvodem MAX nebo deska BIG display s ESP8266).
Ale právě zde je vidět myšlenka k urychlení vývoje: připojitelné je Raspberry PI, Arduino NANO nebo ATtiny45/85 – a tyto „řídící moduly“ jsou už z velké části připojeny přímo na sběrnici I2C/SPI/UART…

FAQ:
Proč je to divných 2 × 7 a ne 2 × 8 nebo podobně?
Protože jsme se chtěli vejít na šířku Raspberry Pi Zero

Proč máte SPI jen vpravo a ne na obou stranách?
Protože SPI se využívá specificky s „chip selectem“, na levé straně máme MISO nahrazeno CS0 pro přímou připojitelnost 8 x sedmisegmentového displeje s obvodem MAX. Pro další „CS“ při použití více SPI se dají využít volné datové piny D0/D1/D2/D3 (pokud nebudou využívat TX/RX nebo Rpi one-wire)

Dají se se připojit dvě tlačítka k Arduinu nebo k Raspberry? Máte jedno ke každému zvlášť.
Ano. Jediným kouskem drátku – který se připájí „podle potřeby“ ? Říkáme tomu {Hack} a u našich desek se s tím můžete setkávat poměrně často. Záleží na jednotlivých projektech.


A to je pro tentokrát vše. Máte-li k článku nebo k platformě jakékoliv dotazy, pište prosím do komentářů pod článkem.

Chcete si destičky rovnou vyzkoušet a zabastlit si s nimi?

Pak hledejte tu svou zde na e-shopu HW Kitchen.

Bastlení ZDAR! 🙂

Oldřich Horáček

Napsat komentář