Close

Ohlédnutí za první českou knihou o Arduinu

Průvodce světem Arduina 2. vydání - úvodní obrázek

Asi jste si všimli, že jsme před pár dny vypustili do světa 2. vydání knihy Průvodce světem Arduina.

Na Facebooku proběhly soutěže u příležitosti tohoto vydání a kniha je už nyní k dispozici na e-shopu, kde si ji můžete také koupit. Napadlo mě udělat článek s malým ohlédnutím k tomuto projektu první české knihy o Arduinu. O tom jak projekt vznikl a co ho provázelo.

Arduino vlna

S Arduinem jsem se skamarádil někdy v roce 2009. V té době se u nás v České republice o Arduinu ještě moc nevědělo a lidé na slovo Arduino reagovali s udiveným výrazem. Bylo ale jasné, že ta vlna tu jednou přijde.

Také já jsem v roce 2010 své Arduino aktivity orientoval spíše za hranice Česka, kde jsem sbíral zkušenosti z různých Arduino projektů, distribuoval  Arduino komponenty vlastní tvorby, nebo od různých firem jako Sparkfun nebo Seeed Studio. Realizoval jsem různé projekty s vlastním GSM Shieldem a budoval Arduino obchod. Celý e-shop HW Kitchen byl jen v angličtině a postupně všechno dostávalo větší obrátky. Nejvíce mi ale chyběl kontakt s českou komunitou bastlířů a nadšenců, kde bych se mohl aktivně podílet.

Hledání Arduina v Česku

Koncem roku 2013 jsem navázal spolupráci se Zbyškem Vodou, výjimečným kutilem a programátorem, a začali jsme vydávat různé tutoriály o Arduinu. Jednalo se hlavně o základní informace jak to programovat a zapojit. Snažili jsme se do článků vždy zapracovat praktické příklady s Arduino programy, aby si to lidi mohli vyzkoušet a aby to nebyla jen suchá teorie. Na anglickém e-shopu HW Kitchen vycházely tyto články téměř rok. Tutoriály měly nakonec velký ohlas. V té době už bylo Arduino hodně také u nás v Česku a konečně se vzedmula i česká Arduino vlna. Osobně znám pár českých bastlířů, jejichž kreativita a schopnosti tvořit věci se nezastaví před ničím. Takto vlastně vnímám osobu pravého zkušeného českého bastlíře, který si dokáže poradit opravdu s kdečím a z minima součástek udělat pořádný projekt. V zahraničí jsem se s ničím podobným nesetkal.

Portál Arduino.cz

Bylo vidět, že tahle vlna chce něco mnohem víc a tak jsem založil nový portál Arduino.cz – český webový magazín o Arduinu. Začali jsme dělat články, titulkovat videa, bastlit projekty a publikovat. Mým cílem bylo oslovit komunitu českých bastlířů a vytvořit prostor, kde bude možné volně sdílet projekty a nápady, dozvídat se o novinkách a zajímavostech a také aktivně komunikovat a získávat informace s využitím dnešních dostupných technologií.

Arduino e-book zdarma

Ze všech Arduino článků jsme pak vytvořili e-book, který jsme zdarma začali nabízet na hlavní stránce portálu Arduino.cz. Z kontaktů, které se podařilo získat bylo jasně  vidět, že Arduino komunita v ČR jsou hlavně začátečníci, ale za to neskutečně motivovaní tvořit nové věci. Díky všem, kteří se zaregistrovali a vyplnili dotazník. Pomohlo nám to lépe pochopit potřeby české Arduino komunity a nasměrovat další aktivity. K tomuto datu je v databázi už asi 30 tisíc lidí, kteří mají s Arduinem nějaké plány!

České Arduino fórum

Na začátku roku 2015 jsme spustili i české diskuzní fórum o Arduinu a dále plnili portál Arduino.cz novými články a příspěvky. Pravidelnou součástí kontaktu s komunitou se pro mě stalo zasílání informačních emailů. Budování Arduino komunity pro mě bylo a je velmi důležité a také něco, co mě velmi naplňuje. S odstupem času ale mohu říct, že to tehdy nebylo jednoduché období. Uvědomil jsem si, že anglický eshop HW Kitchen, který navíc běžel na problematickém systému, nemůže všechny tyto aktivity uživit. Naštěstí se podařilo získat nějaké prostředky z vývoje hardware Arduino a Open Source projektů, a z toho jsem provoz dalších aktivit financoval. Nyní také probíhá přestavba Arduino e-shopu HW Kitchen na plně český internetový obchod.

Komunita si zaslouží knihu

Koncem roku 2015 přišel ten nápad, vytvořit první českou knihu o Arduinu! Komunita si ji přece rozhodně zaslouží!

Pokud se jedná o způsob získávání důležitých informací, já osobně preferuji knihy. Nejvíce si je dokážu užít v poloze vleže a možnost dělat si tužkou poznámky je prostě super. Doufal jsem, že tady je více lidí, kteří to vidí podobně. Ono vydat knižně něco, co se dá z internetu stáhnout zdarma, ehmm… no víte asi co myslím. Říkal jsem si, že to možná bude fiasko, ale na druhou stranu jsem moc chtěl, aby se o Arduinu mohl dozvědět doslova každý. Moc jsem si přál, aby byla kniha dostupná pro každého bez ohledu na věk, finanční možnosti nebo internetovou gramotnost. Byl zrovna konec roku a přišlo mi to prostě jako dobrý nápad, abych stihl nové knihy dodat pod stromeček na Vánoce. Navázal jsem spolupráci s nakladatelstvím Martin Stříž a další cesta se otevřela.

Celý e-book prošel grafickou úpravou a gramatickou korekturou, přibyla také kapitola o Éspéčku a prostor na Arduino poznámky. Dohromady 240 stran Arduino informací!

První česká kniha o Arduinu se rodí

16. prosince 2015 jsem z tiskárny obdržel prvních 5 výtisků. Kniha vypadala prostě dobře. Jen to písmo bylo menší. To byla daň za dobrou cenu knihy. Teď to rychle stihnout, aby to bylo na Vánoce. Bohužel se v tiskárně pokazil lepící stroj a tak se výtisk finální série musel vyřešit jinde. Byl to fičák, ale naštěstí se všechno podařilo stihnout.

Průvodce světem Arduina první kusy

Průvodce světem Arduina první kusy

19. prosince 2015 jsem z tiskárny přivezl rovných 200 ks! Paráda! Ale to jsem ještě netušil, co bude dál…

Průvodce světem Arduina - série 200 ks

Průvodce světem Arduina – série 200 ks

V neděli 20. jsem vytvořil produktovou stránku knihy a odpoledne jsem odeslal informační emaily o nové knize na Arduino komunitu. Uf, všechno bylo nachystané. Konečně ze mě spadlo napětí a tak jsem si šel dobít baterky na bazén. Věděl jsem, že do vánoc to stihneme zaslat, a to byla opravdu úleva. Když jsem pak ještě mokrý v šatně kontroloval pípající mobil, zjistil jsem, že jsme zasypaní objednávkami. To, co se stalo, jsem opravdu nečekal…. těch 200 ks bylo prodaných. Tohle mě zaskočilo trochu více. Celou dobu jsem se soustředil na to, abych to stihl vydat do Vánoc. Nějak jsem ale neřešil, kdo to všechno bude balit a odesílat v případě, že bude větší zájem. Bylo nutné všechny adresy ručně nacvakat do fakturačního programu, pak zadat zas ručně na portál DPD pro odeslání, zabalit a odvézt na DPD. No Vánoce 2015 pro mě byly ve znamení Arduino knihkupectví a ve většině mých nočních snů běhaly a poletovaly modrobílé knížky :). Každopádně to stálo za to a hodně lidem tahle kniha udělala pod stromečkem radost.

Dalších 1000 ks průvodce

V únoru 2016 proběhl dotisk 1000 ks. Měl jsem trochu obavu, že zájem nakonec nemusí být tak velký, ale aktivních Arduino bastlířů je tady v Česku už opravdu hodně. A přibývají pořád další. Ta kniha je asi probudila ze zimního spánku a za to jsem moc rád.

Trochu mě mrzely recenze s velkým „ALE“ kvůli malému písmu. Množství kladných hodnocení stejně velmi převážilo některé rozladěné komentáře s narážkami na to, že bychom měli ke knize dávat i lupu. Marné, to písmo se nepovedlo.

Průvodce Arduinem dospěl

Nyní v polovině června 2017 se podařilo najít způsob, jak rozumně vyřešit hlavní nedostatek knihy, a to méně čitelné písmo. Nakladatelství spolu s tiskárnou našlo způsob, jak knihu podstatně zvětšit a přitom nenavýšit razantně cenu za kus. Jsem moc rád, že se nyní podařilo odstranit tento hlavní nedostatek knihy. Navíc jsme opravili pár překlepů a zesílili obálku, aby kniha vydržela ještě víc.

Průvodce světem Arduina 2. vydání na vozíku

Průvodce světem Arduina 2. vydání na vozíku

Český Průvodce světem Arduina tak tímto vydáním dospěl do své konečné podoby a nyní se zdá být jeho cesta u šťastného konce.

Průvodce světem Arduina 2. vydání - rozdíl

Průvodce světem Arduina 2. vydání – rozdíl

Chtěl jsem s vámi sdílet ten příběh a také vám poděkovat za to, že jste součástí Arduino komunity, bez které by tohle vyprávění rozhodně nedošlo až sem…

Rovněž děkuji Zbyškovi, bez kterého by tato kniha vůbec nevznikla.

Bastlení ZDAR!

Oldřich 🙂

Abych nezapomněl, tady jsou výherci soutěží u příležitosti nového vydání knihy:

Vojtěch Procházka
Lukáš Vacek
Tobiáš Dušta
Pavel Židek
Honza Berry Beran
Tomáš Hyneman Novotný

Výhercům gratulujeme a všem děkujeme za účast!

Oldřich Horáček

One Comment on “Ohlédnutí za první českou knihou o Arduinu

xmarek
15.7.2017 at 19:03

Skvělá práce, a zároveň jako občasný děkuji.

Napsat komentář