Close

Osvitová UV skříňka na plošné spoje

Arduino osvitová UV skříňka

Jedním ze způsobů domácí výroby plošných spojů je výroba fotocestou. Postup je celkem jednoduchý. Navrhnete si desku na počítači, vytisknete návrh na průsvitku a vezmete cuprexitovou desku potaženou mědí s lakem citlivým na UV záření. Průsvitku na desku připevníte a poté vše osvítíte UV světlem. Na osvětlených místech dojde k porušení laku a kov pod ním je poté možné chemicky odstranit. Části zakryté potiskem jsou chráněné lakem, takže nedojde k jejich odleptání a tvoří tak vodivou část plošného spoje.

Kvalitu výsledného plošného spoje může ovlivnit hned několik faktorů. Jedním z nich je kvalita osvitu desky. Pokud není UV záření dostatečné rovnoměrné, nebo osvit netrvá dostatečně dlouho, může dojít k nedostatečnému odleptání mědi na některých částech desky apod. Tomu je možné zabránit kvalitním zdrojem UV. Kutil GiorgiQ se proto rozhodl vytvořit skříňku pro osvit oboustranných plošných spojů. V něm pro osvit využívá pole UV LEDek, které ovládá deska Arduino Nano.

Arduino osvitová UV skříňka - Ovládací panel

Ovládací panel

 

Box obsahuje šuplík, do kterého desku vložíte. Na ovládacím panelu je možné nastavit například čas osvitu, které strany se mají osvěcovat, jaká má být teplota ve skříňce a další.

Více informací o projektu a návod na stavbu naleznete na serveru Instructables.com.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/11/16/an-excellent-two-sided-uv-exposure-box/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář