Close

POV 3D holografický displej

Arduino POV 3D holografický displej

Zařízení označovaná jako POV (Persistence of Vision = přetrvání obrazu) využívají při své činnosti nedokonalosti lidského oka. Když například rychle pohybujeme svítící LED, může se nám zdát, že před sebou ve vzduchu vidíme jasnou křivku. Díky této setrvačnosti lidského oka je možné vytvářet i daleko důmyslnější obrazce. O jednom takovém projektu je i dnešní článek.

Většinou POV zařízení zobrazují něco, co připomíná 2D objekty, nebo maximálně evokují tvar válce či koule. Kutil Gelstronic se ale rozhodl, že přidá ještě pocit hloubky. Jeho výsledek – projekt PropHelix – je opravdu povedený.

Arduino POV 3D holografický displej - Konstrukce

Konstrukce

Základ tvoří LED pásky, které jsou uspořádané do tvaru připomínající vrtuli či lodní šroub. Rozsvěcováním a zhasínáním LED vzniká dojem 3D obrazu. Diody řídí deska Propeller, která je součástí rotující části. Nabíjení probíhá bezdrátově pomocí technologie, kterou známe z chytrých telefonů. Deska Arduino Pro Mini se stará o řízení motoru, který „vrtulí“ otáčí. Nastavení správné rychlosti je možné pomocí enkodéru, který zjišťuje aktuální polohu a měří otáčky.

Více informací se můžete dočíst na serveru Instructables, nebo ve videu níže.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/06/09/prophelix-is-an-amazing-3d-pov-holographic-display/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář