Představujeme novinku Arduino UNO WiFi!
„Matěje Suchánka jsem potkal na soutěži JedoBot v Jedovnici. Matěj mě překvapil svými nevšedními nápady a schopností tvořit zajímavé věci. Pro mě je to takový MacGyver 2016 řekl bych 🙂 . Jsem rád, že nyní můžu uvést jeho první článek o Arduino UNO WiFi. Tolik za mě a nyní už má slovo Matěj…“
Zdravíme všechny Arduino nadšence. Jsme studenti Střední průmyslové školy ve Zlíně, a v následujícím miniseriálu bychom vám chtěli představit novou desku Arduino UNO WiFi. Na úvod předem upozorňujeme, že nejsme studenti s vysokým odborným vzděláním zaměřeným na hardware či software, proto prosím omluvte případné nepřesnosti. Článek je ale psán z pohledu studentů zabývajícími se Arduinem už delší dobu. Proto doufáme, že většina informací bude pro vás, čtenáře, zajímavá a užitečná.
Konečně se nám do rukou dostal hlavní předmět této minisérie – Arduino UNO WiFi. O tomto modelu Arduina se již v lednu zmiňoval František Koumar jako o novince firmy Arduino SRL – článek zde. Tato novinka elegantně spojuje Arduino UNO a WiFi modul ESP8266.
Arduino UNO WiFi jsme si oba na první pohled zamilovali – je to totiž mnohem jednodušší řešení, než klasické spojení Arduina a modulu ESP8266. Toto nové Arduino podle nás přináší příjemné rozšíření do Arduino rodiny.
Pokud jste tedy chtěli na svém Arduinu používat WiFi, není jednodušší cesty. Na internetu naleznete spoustu projektů, které používají Arduino UNO dohromady s modulem ESP8266, proto je používání tohoto Arduina jednodušší. Spolu s jednoduchostí samozřejmě přichází pár omezení, které zaskočí hlavně pokročilejší uživatele, ale i zde je řešení – přeprogramování ESP8266 podle svých potřeb.
A jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi Arduino UNO WiFi a Arduino UNO?
- Nahrávání programu pomocí technologie OTA (over the air)
- Výrazně jednodušší zapojení a jednodušší web program oproti Arduino UNO + ESP8266
- Webpanel, pomocí kterého lze jednoduše nastavit WiFi
- Všechny funkce, které obsahuje samotné Arduino
- Zkrátka IoT jednoduše
A jaké je tedy využití WiFi u Arduina vůbec?
- Již zmiňované nahrávání programu OTA
- Grafické rozhraní s Arduinem zajištěné pomocí webových stránek
- Automatické stahování nových verzí programu přímo z domácího serveru
Arduino zatím nemáme dlouho, proto pořádně netušíme, co v něm dřímá, určitě je v něm ale skrytý potenciál, který budeme chtít využít na maximum.
Na co se od nás tedy můžete těšit?
V prvé řadě porovnání Arduino UNO WiFi a Arduino UNO + ESP8266, dále jednoduchý a stručný úvod do uživatelského rozhraní WebPanelu a v neposlední řadě také na projekt postavený na Arduino UNO WiFi.
Samotnou desku Arduino WiFi si už nyní můžete zakoupit na testování na e-shopu HW Kitchen.
Matěj a Martin
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024
Mates28
26.5.2016 at 22:02Je to hezké, jenom trochu nechápu tu cenu. Pro nadšence pro IoT je to v pohodě, ty za to ty prachy dají. Ale pro masovější nasazení je to stále hodně. Jsou i levnější a menší řešení pro IoT.
Oldřich Horáček
28.5.2016 at 21:31Pokud někdo chce nasadit IoT masově, tak nejspíše využije řešení, které umí přesně to co potřebuje. UNO WiFi se dá samnozřejmě použít, ale přece je to jen vývojová deska a tomu odpovídá cena.
Pokud ale začnete jednoduše na UNO WiFi a odladíte si projekt, pak můžete vzít zdrojová data desky
http://download.arduino.org/products/UNOWIFI/Arduino-UNO-WiFi-V4_AF1.zip
a zabudovat si potřebné řešení do vlastního projektu. Pak to máte za cenu součástek.
Kryštof Matějka
26.5.2016 at 20:54Jsou zde nějaké konkrétní výhody např proti NodeMCU?
Oldřich Horáček
28.5.2016 at 21:24NodeMCU na to jak je jednoduché, je hodně univerzální, ale přece jen vyžaduje už jisté zkušenosti. UNO WiFi pak nabízí standardní funkce a konektivitu WiFi i pro Arduino začátečníky, kteří by se samotným ESP jinak nezačali. Navíc umožňuje jednoduše připojit různé shieldy a najdou se i funkce pro pokročilejší uživatele – dá se programovat ESP. Cena je jistě vyšší než u NodeMCU, ale odpovídá kvalitě originálu a možnostem použití.
Honza
30.5.2016 at 14:04Já jako jedinou výhodu UNA vidím více I/O než NodeNCu a TTL úrovně (oproti 3V3 u NodeMCU což může být pro začátečníky ten největší problém). Naproti tomu NodeMCu má více paměti než to UNO, kde právě ta mizerná velikost paměti vás bude silně omezovat pokud se budete snažit přímo na desce vytvořit nějakou www stránku a přes ní ovládat vlastní aplikaci. Pro většinu aplikací určitě postačí např. WEMOS D1 nebo mrňavá wemos D1 mini ke které jsou již dostupné i shieldy za zlmek ceny tohoto kočkopsa. No a pokud to chcete jen jako čidla a výstupy pro domácí automatizaci tak vynikající FMW ESPEASY.
Oldřich Horáček
1.6.2016 at 17:14To je zajímavé. Nechcete o WEMOS pro nás udělat článek?
Honza
15.6.2016 at 15:35Na článek bohužel nemám čas. Wemos je jen jeden z výrobců modulů založených na ESP ke kterým přidává komunikačí rozhraní pro USB a stabilizátor napětí takže tyto desky lze připojit k PC stejně jednoduše jako Arduino viz wemos.cc
Tomáš Jurman
26.5.2016 at 8:10Díky. Moc se těším.