Close

Proměna dětského piana na syntetizér

Arduino syntetizér z dětského klavíru

Hrát si s různými elektronickými hudebními nástroji je sranda. Pomocí jednoduchých součástek a trochy know-how se může každý stát opravdovým hudebním geekem. Zkuste se zeptat například Liama Laceyho, který si ve volném čase rád hraje s různými sentetizátory. Ten nedávno vyhrál soutěž v komunitě Element14, která byla zaměřená právě na design různých open-source hudebních nástrojů. Soutěže se zúčastnil se svým projektem Vintage Toy Synthesizer, což je malé dřevěné akustické piáno přeměněné pomocí open-source platforem BeagleBone Black a Arduino Pro Mini v polyfonní syntetizér.

Lacey vyvinul svůj hudební engine pomocí C++ knihovny DSP Maximilian. Pro detekci stisků kláves si vytvořil vlastní senzory z vodivé fólie Velostat. Nástroj má 18 kláves, je však možné měnit oktávy pomocí potenciometru na horní desce. Další potenciometry jsou použité k volbě parametrů oscilátorů, filtrů a zkreslení. Nástroj také obsahuje možnost zvolit z několika vintage módů, takže potom zní jako staré oscilátory. Klavír může být také použit jako MIDI ovladač pro hudební programy Logic Pro, Ableton Live a další.

Schéma syntetizéru
Schéma syntetizéru

Více o projektu se můžete dozvědět na jeho stránkách, GitHubu, nebo ve videu níže.

Celkem trvalo tři a půl měsíce, než projekt přinesl své ovoce. Musíte ale uznat, že výsledek je opravdu pozoruhodný.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/06/05/turning-a-toy-piano-into-a-standalone-digital-synthesizer/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář