Close

Robotický obličej na Arduinu

Arduino robotická maska

Musíte uznat, že studenti, kteří jen několik týdnů před státnicemi vytvořili animatronický obličej děkana jejich fakulty, mají docela dost odvahy. Také asi uznáte, že jejich výtvor je opravdu srandovní 🙂

Geoffrey Toombs a James Schopfer, autoři projektu, studují na Texaské univerzitě v San Antoniu. Jejich animatronický obličej je složen z plastové masky, setu Erector (něco jako náš Merkur), Arduino Mega s MP3 shieldem a reprobeden. Tvář tvoří nos, oči pusa a výrazný knírek. Všechny tyto součásti jsou pohyblivé a ovládá je několik servomotorů. Zajímavostí je, že pohyby pusy jsou synchronizované s přehrávaným zvukem.

Audio stopa je velice jednoduchá a je stažená z YouTube a upravena, co se do délky a formátu týče. Video jsme stáhli pomocí služby Zamzar.com a v programu Audacity jsme z  něj vyextrahovali hudbu jako soubor MP3, který jsme uložili na SD kartu. Z této karty umí MP3 shield hudbu přehrát.

Po chvilce přemýšlení jsme vytvořili program tak, aby maska pohybovala obočím a nosem následně po pohybech pusy. Nebylo to sice nezbytně nutné, ale mohli jsme tak více použít oči, jejichž výrobou jsme strávili hodně času. Maska také vypadá srandovněji.

Ačkoliv tato maska měla obličej děkana, autoři zdůrazňují, že můžete použít obličej kohokoliv – přátel, kolegů, ředitele… Možnosti jsou nekonečné. Budoucí vylepšení by mohlo být doplnění hlavy o malé reprobedny uvnitř, přidání webové kamery do oka, krokové motory pro přesnější a plynulejší pohyby, IR senzory a také motory pro pohyb víčky. V úvahu také přichází integrace Skype.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/05/13/two-college-students-build-a-hilarious-animatronic-face/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář