Close

Spira – elegantní nabíječka pro iPhone

Spira arduino micro

SPIRA je rám s hodinami navržený pro nabíjení iPhonu pomocí elektromagnetické indukce, zároveň také ukazuje aktuální čas a úroveň nabití baterie. Přístroj byl sestrojen pomocí Arduina Micro a množství senzorů, termochromické barvy a magnetů. Rám je ze dřeva a přední stěna je pokrytá hliníkem, design tak připomíná běžné hodiny.

Projekt Spira je studentskou prací z ECAL, École Cantonale d’art v Lausanne ve Švýcarsku. Jde o bakalářskou diplomovou práci Alice Robbiani ze studia Designu médií a Interakce z roku 2014.

Na čem jste pracovala?

Můj projekt je interaktivním rámečkem, nabíječkou a hodinami. Jmenuje se SPIRA, protože tak se také jmenuje spirála v magnetické indukci, zároveň ale reprezentuje i rotaci, kulatost a geometrické tvary použité v projektu.

Jaká byla vaše první inspirace?

Kvůli tomu, že telefony používáme hodně často, jsme nuceni být během dne připojeni dráty k nabíječkám. Myslela jsem si, že by proto bylo dobré vytvořit alternativní způsob nabíjení našich telefonů.

Jaká původní idea stojí za vaší prací?

Šlo mi o to využít indukční technologii pro bezdrátové nabíjení telefonu a zároveň využít magnetickou sílu pro připevnění telefonu na rámeček na zdi. Protože mnoho lidí používá mobil i jako hodiny, rozhodla jsem se je začlenit do systému nabíjení.

Jak to všechno pracuje?

  1. Vložíte telefon do magnetického iPhone krytu a spustíte aplikaci SPIRA.
  2. Na displeji uvidíte několik kuliček, každá z nich reprezentuje 10% nabití baterie.
  3. Magnetický kryt drží telefon na místě. Telefon se začne nabíjet díky indukční smyčce v rámečku SPIRA.
  4. Termochromická barva se začne měnit a vizualizovat postup nabíjení.
  5. Když začnete na rámečku otáčet telefonem, jeho display bude ukazovat analogové hodiny. Telefon můžete umístit jak budete chtít, ručička bude stále ukazovat přesný čas.
  6. Jakmile odejmete iPhone, termochromatická barva se zabarví do počátečního stavu.

Jak dlouho jste na Spiře pracovala?

Asi šest měsíců.

Jak jste celý projekt sestavila? (Materiály, součástky a podobně)

Základem systému je Arduino Micro. Dále zde nalezneme kryt na iPhone s indukční smyčkou upravený tak, aby byla osa otáčení stále ve středu desky. K němu je připevněno sedm malých magnetů.

Použila jsem nalepovací hedvábné plátno s termochromickou barvou, která ukazuje natisklý obrázek pod její vrstvou jakmile se zahřeje. Pak senzory pro kontrolu úrovně nabití baterie a senzory pro to, aby Arduino zahřálo celý systém na 32° Celsia podle nabití baterie.

Důležitou součástí je světelný senzor, který umožňuje systému zjistit, že se telefon nabíjí ve tmě. V té chvíli se vypne zahřívání plátna a jeho barva se tak nemění.

Pod plátnem je umístěn železný disk sloužící k přidělání magnetů.

iPhone drží na místě sedm malých magnetů pro kryt a železný disk uvnitř rámu Spiry. Plátno je kryté ochranným inkoustem, abych udělala rám Spiry odolnější proti škrábnutím způsobených otáčením telefonu. Vše je ohraničeno jednoduchým dřevěným rámem.

Přeloženo z http://arduino.org/makers/spira a mírně upraveno.

Napsat komentář