Close

Starý pinball dostal jiskru života od Arduina

pinballový stůl Briarwood Aspen

Seznamte se s mužem, jenž si nechává přezdívat Retronics. V únoru tohoto roku si na Craiglistu za $50 pořídil rozbitý pinballový stůl Briarwood Aspen a s jasným úmyslem uvést jej znovu do provozu se pustil do práce – jenomže cesta k úspěchu byla pěkně trnitá…

Při předání stolu našeho hrdinu totiž čekalo nemilé překvapení – původní majitel mu do rukou vrazil spálené tranzistory ze základní desky se slovy „Vyměň si to“. I přes tyto nedostatky a další problémy se stůl povedlo zprovoznit.

Arduino pinball

Místo zdlouhavého (a drahého) nahrazování individuálních součástek Retronics nakonec kompletně vyměnil řídící desku za Arduino Mega, které tak převzalo řízení veškerých „pinballových“ operací. Dalším zádrhelem se ukázaly být nefungující solenoidy, ale jen do doby, než se projevilo, že každá větev vyžaduje svůj vlastní napájecí zdroj. Díky dostupné dokumentaci a schématu zapojení stolu nepředstavovalo přepojení zbývajících součástí a předělání skórovacího systému už takový problém.

Celá renovace stolu vyšla na $300, férově je ale potřeba k ceně připočíst i prvních $50 za původní stůl. Celkově tedy cena vychází na $350, což už představuje dostatečnou částku na koupi nového, plně funkčního pinballu. Jenomže o to tady vůbec nejde – nic totiž nenahradí vlastní práci a úsilí vložené do takového Arduino projektu. Odměnou je pak, kromě pocitu z dobře vykonané práce, také spousta nasbíraných zkušeností a nových znalostí, a hlavně elán začít s něčím ještě více crazy. Co jiného lze čekat od muže, jenž sám sestavil Android osciloskop z náhradních dílů?

Kamila Ježková

Napsat komentář