Close

Teleskop s Arduinem umí najít astronomické objekty

Arduino teleskop

Můžete mít sebelepší teleskop, ale když nevíte, kam ho namířit, je to trochu k ničemu. Proto se vyrábí teleskopy, které jsou schopné zvolený objekt najít a teleskop na něj namířit. Takový teleskop ale vyjde pěkně draho. Proto se kutil, který si říká DentDentArthurDent, rozhodl podobný teleskop sestavit sám.

Arduino teleskop

Zapojení řídicí elektroniky (je to sice vrabčí hnízdo, ale zřejmě funguje :))

Teleskop se sice sám neumí do přesné pozice napolohovat, ale řídicí elektronika je schopná změřit aktuální natočení teleskopu a sdělit uživateli, jakým směrem má teleskop natočit. Elektronika je umístěna v krabičce tištěné na 3D tiskárně a umožňuje výběr objektu na LCD displeji s červeným textem (červená barva ve tmě méně oslňuje). K určení pozice je zařízení vybaveno GPS modulem. Při spuštění je nutné teleskop namířit na Severku, podle jejíž polohy se zařízení zkalibruje. Po výběru požadovaného objektu potom čtyři červené LED diody uživateli ukáží, jak má teleskop natočit, aby se mu vybraný objekt dostal do zorného pole.

Více informací o projektu naleznete na serveru Instructables.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/05/07/find-astronomical-objects-in-the-night-sky-with-this-arduino-telescope-assistant/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář