Tongueduino: Jak může jazyk a Arduino pomoci slepým vidět
Lidské tělo vykazuje poměrně vysokou schopnost adaptace. Například, když ztratíme jeden z našich smyslů, může jeho účel nahradit jiný mechanismus, který převezme jeho funkci. Slepí lidé mají většinou lepší schopnost vnímat sluchové a hmatové vjemy. Výzkumník z MIT Gershon Dublon ale našel způsob, jak slepým zprostředkovat prostorové a směrové informace pomocí jejich jazyku. Ještě před nedávnem Gershon testoval svůj vynález pouze na sobě. Dnes se jeho výzkumu účastní dvanáct dobrovolníků, kteří testují možnosti vynálezu.
Pomůcku zvanou „Tongueduino“ tvoří Arduino s připojenou mřížkou elektrod napojených na jazyk a přenášející množství podnětů. Video níže ukazuje hrotové elektrody, jako jednu z metod pro převedení dotykové vazby do systému (fungují podobně jako kočičí fousky). K Tongueduinu může být připojen například kompas pro směrovou navigaci člověka, nebo další senzory snímající okolní prostředí.
Na videu je vidět Tongueduino s celkem devíti body. Nová verze jich má 25. Protože je lidský jazyk velmi citlivý a schopný rychle se přizpůsobit, uživateli bude stačit na seznámení velmi krátká doba.
Lidé jsou velmi silně zaměření na vizuální vnímaní, takže navádění založené na elektromagnetismu se může zdát trochu přetažené za vlasy. Jakmile si ale uvědomíte, že některá zvířata používají pro navigaci překvapivě podobné systémy, koncept Tongueduina začíná znít mnohem uvěřitelněji. Některé druhy ptáků totiž používají vrozené vnímání magnetického pole země pro navigaci během sezónní migrace. Žraloci využívají elektropercepci pro vnímání elektromagnetických polí kolem ostatních živočichů v moři. Pro slepé by byla možnost navigace v prostoru za pomoci elektromagnetických senzorů a malé jazykové vložky v ústech darem z nebes.
Projekt je zatím v počátečním stádiu svého vývoje, ale i tak slibuje hodně. Pokud bude výzkum nadále úspěšný, můžeme očekávat jeho větší rozšíření. Možná, že další verze budou schopny nabídnout vizuální data o okolí a přitom budou sami velmi málo invazivní. Pásek se senzory na videu je objemný, ale bezdrátový systém podobný zubním rovnátkům, by byl perfektní. Nebyl by viditelný a seděl by pohodlně v ústech. Nejsou to tak skvělé zprávy, jako by byl dokonale obnovený zrak, Tongueduino by ale mohlo pomoci zrakově postiženým k větší samostatnosti a mohlo by významně zlepšit jejich životy.
Zdroj: http://www.extremetech.com/extreme/148657-tongueduino-how-arduino-and-tongues-can-help-the-blind-see