Close

Youbionic – Vytiskněte si vlastní robotickou ruku

3D tištěná protéza

Youbionic je prototyp protézy ruky, navržený plně pro 3D tisk. Autorem je italský designer Federico Ciccarese a samotná ruka spouští pohyby pomocí Arduino Micro.

Vášní Federica Ciccarese je robotika a zdravotní technologie, sám chtěl vytvořit protézu ruky pro lidi trpící vrozenými defekty, nebo pro ty, kteří například přišli o končetiny při autonehodě. Protéza těmto lidem dovolí zůstat nezávislými a usnadní jim běžný život. Projekt Youbionic začal jako jednoduchý CAD model a skrz množství provedených experimentů se rychle vyvinul do funkčního prototypu.

Federico Ciccarese
Federico Ciccarese

Bílá plastická ruka pracuje pomocí série senzorů a aktuátorů, ovládaných pomocí desky Arduino. Aby všechno fungovalo, musí si uživatel připnout elektrody na svaly na zbývající části své paže. Impulsy vysílané svaly pak čte samotné zařízení a překládá je do pohybů umělé ruky (otevření a zavření dlaně). Navíc různé síly elektrických impulzů přímo ovlivňují stahy robotické ruky. Například nízký impulz bude vytvářet menší pohyby a silnější impulz větší.

Prototyp robotické ruky
Prototyp protézy
Elektrody pro ovládání ruky
Elektrody pro ovládání protézy

Federico říká, že použil standardní komponenty jako mikrokontrolér Arduino, servo motory a senzory, aby byl projekt flexibilní a dostupný konečnému uživateli. Tím vytvořil dostupnou mobilní protézu pro handicapované s malými příjmy. Představuje si že uživatelé Youbionicu budou schopní vylepšovat software a hardware své ruky pro vlastní specifické potřeby. Dále, díky jednoduchosti výroby, si lidé budou moci sami doma vytisknout svojí protézu jednoduše a levně.

Youbionic_5

V současnosti je projekt ruky stále v procesu a je vytvořený výhradně z plastu. Youbionic chce do designu přidat gumu, aby zjednodušil pohyby typu sevření a uchopení. Navíc chce Youbionic posunout ještě dál, kvůli množství možných aplikací. Proto v současnosti rozšiřují samotný projekt: Vytvářejí wearable produkt a rozšiřují vývoj, aby mohli v budoucnosti vytvářet náhrady i za jiné končetiny.

Youbionic_8

Přeloženo z http://www.arduino.org/blog/1-the-new-blog/youbionic-hand-print-your-own-prosthetic-hand-in-the-future a mírně upraveno.

3 Comments on “Youbionic – Vytiskněte si vlastní robotickou ruku

Milan Klímek
22.12.2015 at 8:30

Mně tento článek hodně zaujal. Už od spatření filmu Vetřelec jsem se začal myšlenkami zabývat exoskelety. Pohybuji se ve společnosti několika lidí s fyzickými hendikepy. Myslím že mnoho postižených lidí (a nejen oni) k těmto zařízením vzhlížejí stejně jako jiní toužebně očekávají léky na jejich zatím nevyléčitelné nemoci. Máme dnes 3D tiskárny, malé servopohony které zvednou i několik desítek kg, miniaturní řídící jednotky… Bez těchto průzkumníků se dostaneme dále. Kdysi do kosmu vysílaly lidi státy, dnes soukromě společnosti… Takže za mně 10 palců nahoru…

Jiří Pospíšil
11.9.2015 at 17:10

je super, že Arduino pomuže ke sledování bio funkcí těla. Obávám se lae že toto je spíš dobrá ozdoba do poličky, než pomocník pro reálný život. Chybí jakékoliv členění na jednotlivé prsty a není popsaný druh pohonu. Za 3d model dávám palec nahoru, za použitelnost bohužel palec dolu…

Oldřich Horáček
29.9.2015 at 21:52

Zdravím, jedná se hlavně o projekt na demonstraci možností v této oblasti. Tak, aby lidé které to zajímá si dokázali představit co to obnáší a třeba se podíleli na vymyšlení něčeho daleko lepšího :-).

Napsat komentář