Close

“Ardublock“ – programujte Arduino graficky

Ardublock ukázka kódu pro blikání LED diody

Svět Arduina a elektroniky se zdá být stále těžko přístupný pro mnoho nových uživatelů. Stále existuje jisté procento lidí, které odrazuje samotný koncept programování či problémy při psaní kódů a řešení algoritmů. Proto chceme naše čtenáře seznámit s novým grafickým programovacím nástrojem “Ardublock“ a jeho možnostmi. Tento nástroj poskytuje grafické prostředí pro ovládání a programování Arduina. Jedná se o Open source projekt, takže si jej můžete kdykoliv stáhnout a vyzkoušet.

Instalace

Ardublock je Java aplikace běžící přímo v Arduino IDE – ke stáhnutí zde. Je to jediný soubor, který musí být uložen v nové složce v adresáři s Arduino IDE tak, jak je to zobrazeno na obrázku níže:

ardublock_installation_folder

Jakmile soubor zkopírujete, jednoduše spusťte Arduino IDE a zvolte Ardublock v záložce Tools.

arduino_ide_tools_menu_ardublock

Poté se objeví okno – the Ardublock „development environment“:

ardublock_development_environment

 

Použití aplikace Ardublock

Všechny “bloky“ do sebe přesně zapadají a jednotlivé parametry lze nastavit kliknutím myši. Ardublock si tak po krátkém experimentování rychle osvojíte. Svým přátelům a dalším lidem pak můžete ukázat, jak jednoduše lze s aplikací Ardublock ovládat nejen grafické prostředí, ale i jiné funkce, např. I2C sběrnici, proměnné, konstanty, servo motory, generovat tón a další! Nezapomeňte, že Arduino IDE musí běžet na pozadí. Jakmile totiž dokončíte váš program, tak Ardublock vytvoří skutečný sketch a pomocí IDE ho následně uploaduje. Uživatel také může porovnat svůj program v aplikaci Ardublock s výsledným skečem a později se pak může přesunout k normálnímu užití kódů. Ardublock je velmi jednoduchá metoda pro ovládání Arduina, tím se stává výbornou pomůckou pro nezkušené uživatele či pro lidi, kteří prostě programovat nechtějí. Je to Open source software, který výborně funguje v oficiálním IDE. Je zábava si ho vyzkoušet.

Přeloženo se souhlasem autora ze stránky http://tronixstuff.com/2013/10/25/review-ardublock-graphical-programming-language-arduino/

Oldřich Horáček

7 Comments on ““Ardublock“ – programujte Arduino graficky

Jan Jiroušek
3.11.2016 at 8:13

Dobrý den mám problém s nastavením ardublock do arduina ide . abych to zkrátil cestu píšu k ardublocku dle návodů ale ykrátka se mi nechce ukázat v tool ani za nic. nevíte kde bych mohl dělat chybu

Oldřich Horáček
16.11.2016 at 12:06

Zdravím Jane, nevím kde by mohl být problém, zkuste nasdílet obrázky jak chyba vypadá.

Vasekdvor
19.10.2015 at 22:12

Silně mi to připomíná MIT App Inventor pro Android.
Tady se tím někdo inspiroval.

hexdump
29.9.2014 at 12:42

Malá chybka:
Ardublock je Java aplikace běžící přímo v Arduino IDE – ke stáhnutí zde. Odkaz na stažení Ardublock nikam nevede.

admin
29.9.2014 at 19:29

Napsat komentář