Close

Hra o Arduino

Arduino.cc vs Arduino.org

Arduino.cc nebo Arduino.org? Kdo se v těch Arduinech má vyznat?

Pokud pravidelně sledujete webové magazíny Hackaday nebo Makezine, pravděpodobně vám neušlo, že okolo značky Arduino se dějí veliké, dramatické a ne vždy veselé věci. A taky jste si možná všimli, že existují dvě velmi podobné stránky, které mají v adrese „arduino“ a pak buďto „.cc“ nebo „.org“. Shrňme si tedy, o co se jedná.

Arduino LLC je spojené s Massimem Banzim, jedním z těch, kdo ve výzkumném IDII ve městě Ivrea vyvíjeli první Arduino, a webem arduino.cc, ze kterého ostatně také čerpají stránky Arduino.cz. Banziho firma se především stará o kód, tedy aktualizuje vývojové prostředí IDE; poslední dobou se stále více zaměřuje také na vlastní výrobu prostřednictvím smluvních partnerství s vývojáři hardwaru, například s výrobci Adafruit a Seeedstudio. Arduino SRL, původně známé jako Smart Projects, vzniklo v roce 2014 a soustředí se na hardware, konkrétně pokračování s vývojem a výrobou samotných desek. K této společnosti patří doména arduino.org. Firmu zakládal Gianluca Martino a nyní ji vlastní Federico Musto.

Massimo Banzi v laboratoři

Massimo Banzi v laboratoři

Tyto dvě firmy se soudí – nepřekvapivě – o značku Arduino. A nějaký ten měsíc se soudit nejspíše ještě budou. Banzi se opakovaně nechal slyšet, že mu bývalými kolegy byla značka zcizena, a že tito kolegové svým jednáním popřeli zásady makerského hnutí. Arduino SRL v zásadě tvrdí, že s výrobou desek začalo dříve, než se zavedla značka Arduino, že rovněž dříve požádali o registraci značky a že rozepři zapříčinil Banziho autoritářský styl a stále komplikovanější spolupráce v rámci jedné firmy.

Právní rovina sporu nechť připadá právníkům. Podstatnější pro nás je, jak se spor projevuje ve světě internetu věcí. Na ten totiž sází obě strany. LLC má své Arduino TRE, SRL se rámcově drží Arduina Yún; nově distribuují například Arduino Yún Mini nebo Arduino M0, které v nabídce arduino.cc nenajdete.

Arduino.cc propaguje Arduino TRE (bohužel stále není dostupné), které také navazuje na Yún a rovněž sází na Linux, má být ale současně první deskou Arduina, která se vyrábí na území Spojených států (Ardiono SRL sídlí v Itálii), a nedávné Genuino, výsledek spolupráce s uvedenou firmou Adafruit. Právě o střetu představ ohledně umístění výroby se někdy spekuluje jako o počátku sporu: zjednodušeně řečeno, Musto chtěl zůstat v Itálii a u menší produkce, Banziho představa byla globální a expanzivnější.

Federico Musto (převzato z Hackaday.com)

Federico Musto (převzato z Hackaday.com)

Občas se rozepře projeví i při práci s konkrétní zakoupenou deskou. Od letošního března se například u desek s USB VIDem 0x2A03 začalo objevovat sdělení, že nejde o certifikovanou desku a podpora (patche ke kódu) tak nebude k dispozici. Podle všeho se jedná o útok na Arduino SRL, protože tento VID je dílem výrobce, se kterým spolupracují. Varování můžete dokonce najít v IDE na GitHubu v souboru “hardware/arduino/avr/boards.txt”. Není se ale čeho bát. Nakonec se opravdu jedná o pouhé upozornění, u kterého si dokonce můžete označit, aby se vám příště nezobrazovalo, a které se nepojí s žádnou změnou funkčnosti desky nebo kódu.

Podrobně se sporům věnují magazíny Makezine.com a Hackaday.com, které jsou uživatelům stránek Arduino.cz nejspíš delší dobu známé. Krom toho si můžete obě strany konfliktu poslechnout. Rétoricky dovednější Banzi je k mání například zde.  Musta a jeho výklad si můžete poslechnout třeba tady.

A nebo nemusíte. Podobné spory pro vás nemusí být nic než kuriozity, které patří do soudních síní, případně na obchodní jednání. Arduina si kupovat můžete a dokonce lze ze sporu tak trochu těžit: místo jediné stránky výrobce Arduina máme stránky hned dvě. Odlišné, kvalitní, navzájem si konkurující.

Arguino.cc. i Arduino.org jsou častými zdroji informací také pro tuto stránku. Protože ale Arduino.cc se dostává spíše více pozornosti, rád bych zmínil web Arduino.org. Kromě téměř obligátního blogu, kde se dovíte o různých nových zařízeních tak jako na Arduino.cz, totiž obsahuje několik zajímavých rubrik. Jedná se především o oddělení “makers” a “labs”. V první uvedené mohou čtenáři-makeři sami zasílat své projekty a v této sekci je prezentovat. V sekci “labs” zase najdete celou řadu materiálů ke stažení, především Arduino Studio, nové open source vývojové prostředí pro Arduino (Psali jsme o něm již dříve). Toto prostředí, psané v JavaScriptu a jeho serverové knihovně Node.js, má konkurovat Arduino IDE, prostředí od Arduina LLC a umístěné na Arduino.cc. Studio vychází z funkcí textového editoru Adobe Brackets, pracuje s cloudem a jeho dlouhodobým cílem je umožnit veškerou práci s Arduinem. Zdá se také, že Arduino.org se snaží držet původně nastaveného směru open source produktů a komunity, soudě ne jen podle toho, že ke každé desce jsou k dispozici data pro Eagle a je tak jednoduché ji upravit.

Jinými slovy, obě strany se snaží obsadit pozice svého protivníka. Když si to trochu zjednodušíme, tak Banziho Arduino má software a musí trochu bojovat s hardwarem, proto stále hledá dlouhodobé partnery pro výrobu desek a také Mustovo Arduino vytlačovat. Arduino SRL zase úspěšně chrlí desky, ale chce-li na trhu převládnout, musí překonat dosud „standardní“ Arduino IDE, které má pod palcem jejich konkurent.

Zatím se tedy zdá, že koncoví uživatelé se nemají čeho obávat. Není totiž příliš pravděpodobné, že by jedno Arduino dostalo v dohledné době naprosté a definitivní dobrozdání soudu a druhé bylo z trhu vytlačeno. Nejspíš tedy setrvají dva zajímavé weby a dvě firmy, které si budou uživatele nadbíhat co nejlepšími produkty. Je nicméně smutné, že původně nezištný projekt hnaný altruismem a touhou poznávat, se do jisté míry překlopil v běžný konkurenční boj, válčení o ochrannou známku a zápas o dominanci na trhu.

Na závěr připojujeme překlad zajímavého manifestu, který Arduino.org adresovalo makerské komunitě.

Arduino.org manifesto

Arduino.org manifesto

ARDUINO.ORG manifesto

Tvoříme budoucnost
Náš svět bude tvořen miliardami chytrých propojených objektů. Aby se mohl stát Internet věcí (IoT) realitou, musí být tyto objekty dobře organizovány a řízeny. IoT brzy bude mít oči, uši, nosy, ruce, nohy. Bude to vlastně nové rozšířené tělo. Nervovým systémem tohoto těla bude internet, který umožní interakci mezi touto distribuovanou inteligencí tvořenou procesory, lidskou myslí, softwarem a službami sdílenými v cloudu. Expertní znalosti a myšlenky budou volně dostupné, aby zlepšili životy všem.

Chytrý svět Arduina: Otevřený pro všechny
Arduino netvoří pouze programovací jazyk, Arduino není jen software nebo hardware, síť, cloud, lidi, nebo komunity. Arduino jako celek je daleko větší než pouhý součet těchto částí a je otevřený pro všechny – od jednotlivce po velké společnosti – zaměřuje se na vytvoření možností přístupu k novému chytřejšímu světu. Arduino je cesta, je to nástroj, který každému umožňuje přetvořit okolí podle jeho přání.

Arduino otevřený hardware: Každý může vylepšovat
Arduino má kořeny v kulturních změnách v komunitě makerů. Chceme umožnit jednodušší cirkulaci nápadů a umožnit tak makerům střetávat se a vytvořit tak daleko větší a úžasnější projekty. Kvůli tomu bychom se měli zaměřit na ty nejnovější a nejzajímavější technologie, abychom mohli vytvářet objekty, které se vypořádají i s těmi největšími výzvami. Také chceme vytvořit stejné podmínky pro všechny, aby mohli sdílet schémata, dokumentace, stejně jako nejlepší vývojové praktiky těmi nejjednoduššími a nejdostupnějšími cestami. Jistě chápeme, že ne všechny hardwarové komponenty (moduly, cpu, mcu…) nebo design či mechanické komponenty musejí být otevřené a zdarma, ale rozhodli jsme se věnovat úsilí podpoře konceptů otevřeného designu, a také tomu, abychom přesvědčili ostatní společnosti, že otevřenost a schopnost efektivní spolupráce je něco, co musejí mít.

Arduino otevřený software: Nástroje a jazyky pro všechny
Podporujeme a rozšiřujeme produkci kvalitního open-source. K tomu, abychom toho dosáhli, nabízíme uživatelsky přívětivé programovací jazyky pro programování a upravování objektů, služeb, widgetů a cloudových služeb a také nástroje pro jejich integraci. Návody, projekty a zdrojové soubory jsou dostupné všem na světě. Umožňují lidem, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni, aby drželi krok s inovacemi dostupnými zbytku světa. Budeme podporovat adaptaci otevřených a rozšiřitelných architektur software.

Arduino otevřený Internet věcí: Každý může sdílet a být součástí sítě
Vřele doporučujeme a podporujeme používání otevřených standardů, a i když to nemusí být vždy možné, používání otevřených komunikačních protokolů, abychom umožnili komunikaci mezi skutečným světem a chytrými zařízeními. Je vskutku nutné jasně vymezit, co je otevřené a co ne. Myslíme si, že softwarové protokoly, modely, architektury a technologie by měly být otevřené, aby tak umožnily jednoduchou spolupráci mezi zařízeními a přenos dat. Myslíme si, že internet a příbuzné technologie jsou demokratické nástroje k přístupu k vědění a jeho sdílení. Klademe si za cíl integraci rozhraní mezi fyzickým světem a virtuálním světem chytrých zařízení. Tato rozhraní by měla umožnit každému makerovi či vývojáři umožnit kontrolovat a přistupovat k zařízením po celém světě bezpečným a transparentním způsobem.

Arduino otevřený cloud: Každý, všude…transparentně
Distribuovaný mozek Internetu věcí bude otevřenou infrastrukturou, která umožní vzdáleně kontrolovat a spravovat síť chytrých objektů, fungujících jako jednotné rozhraní. Chceme, aby mohla chytrá zařízení mezi sebou komunikovat bez nutnosti znalosti jejich skutečné polohy a konfigurace. Doufáme, že se nikdy nestane, aby chytrá zařízení zůstala pouhými sirotky po rodičovském cloudu. Věříme, že by každý měl mít možnost vytvořit si  vlastní osobní cloud.

Arduino otevřená bezpečnost: Síla informací a právo na soukromí
Bereme bezpečnost a soukromí velmi vážně a budeme aktivně pracovat na prevenci proti jakýmkoliv zásahům do soukromí, jako vniknutí do cizích účtů, nebo podvodný a neoprávněný přístup k datům, stejně na úrovni software jako hardware. Jsme si jisti, že otevřený a sdílený software, protokoly a hardware je ten nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.

Pojďme společně tvořit budoucnost Arduina (a také si užít trochu zábavy)!

Antonín Handl

5 Comments on “Hra o Arduino

Oldřich Horáček
29.9.2015 at 9:47

Díky za komentáře. Žádný spor není příjemný, ale v životě to někdy tak chodí. Je to o lidech a taky o tom, jak zvládají úspěchy a prohry. Z pozice distributora Arduino komponent mohu říct, že obě strany chystají řadu nových a opravdu slibných produktů. Otázkou je, jak by to bylo, kdyby spolu nemusely ty firmy soupeřit. Uvidíme do budoucna, jak se jim oběma podaří zvládnout to, aby za sliby byly i kvalitní produkty.

kamil
27.9.2015 at 7:34

A ten třetí bude číňan, co vytvoří Chinduino a vlastní IDE obsahující to nejlepší z obou konkurentů.

cyril
27.9.2015 at 12:13

Číňan nebude nic vyvíjet a na trhu už je delší dobu s levnější kopií ARDUINA.
Celá záležitost je smutná, ale vypadá to na zákonitý vývoj týmu, kdy počáteční nadšení je časem vystřídáno názorovými rozpory a tým se ve zlém rozchází. Známe to i odjinud, sportovci, hudební skupiny, atd. Holt dva kohouti na jednom smetišti …

Zbyšek Voda
27.9.2015 at 13:40

Přijde mi ale, že v tomto případě to dopadlo nejlépe, jak to při rozporech dopadnout mohlo. Máme dvě firmy, které se snaží přijít s něčím lepším, než jejich konkurent. Myslím, že to povede k docela velkému úsilí o produkci kvalitního HW i SW z obou stran.

V horším případě se na to mohly obě strany vykašlat 🙂

Honza
26.9.2015 at 21:08

Dva se hádají a třetí se směje Tato situace jen uškodí celému projektu a konkurence je převálcuje .

Napsat komentář