Close

Kokpit letadla v reálné velikosti pomocí Oculus Rift a Arduina

Arduino kokpit letadla

Aidanovi je jenom 17 let, ale ve svém věku je už skvělým konstruktérem a vynálezcem. Nedávno představil svůj neuvěřitelný projekt kokpitu Cessny 172. Poté, co mu lékaři zakázali létat kvůli zdravotním problémům, se Aidan rozhodl postavit se proti své nemoci tím, že postaví vlastní letecký simulátor v životní velikosti. V projektu využil Oculus Rift, Arduino Mega a množství dalších součástek.

Cessna kokpit

Cessna kokpit - řízení

Aidan je nadšený do létání, počítačové vědy, elektřiny, mechaniky a aerokosmické technologie. Sám od mala staví stroje, mechanismy a různá rozhraní. Podle jeho matky se Aidanova posedlost létáním začala růst ve chvíli, kdy v osmi letech dostal kopii Microsoft Flight Simulatoru. Aidan se nechtěl nechat odradit svojí nemocí, která mu neumožnila získat pilotní zkoušky, a tak se rozhodl postavit vlastní letecký kokpit na bázi Oculus Rift, za použití standardních a zároveň dostupných součástek.

Během pečlivého vybírání a navrhování součástek, si Aidan propojil kontrolky a spínače do plošných spojů. Použil MDF a akryl z místního železářství, spolu s high-tech komponenty, jako jsou Arduino mikro-ovladače a použil rozebrané letecké joysticky, které našel v obchodech na internetu. Dokonce na eBay našel i letadlové směrové pedály spolu s pravým leteckým řídícím mechanismem. Make:

Cessna kokpit - elektronika

Projekt začal prototypem v roce 2014, ve chvíli kdy si Aidan koupil Oculus Rift. Vytvořil svůj první letecký simulátor WWII Simpi, ale nebyl sám spokojený se zkušenostmi, které díky projektu získal. Tak se rozhodl vyvíjet rovnou celý kokpit, na základě svého předchozího projektu. Navíc chtěl, aby šlo o kokpit Cessny 172, na které se učil létat.

Cessna kokpit - panel

Během práce Aidan vylepšoval různé prvky kokpitu, jako je například síla odezvy kniplu, které dělají simulaci věrnější, a tak vyměnil prvotní joystick za knipl. Ten má simulovat zátěž ovladačů ve vysokých rychlostech a reálné ovládání vyvážení.

Arduino kokpit letadla

Cessna kokpit

Aidan vložil do projektu přes 200 hodin, v současnosti je funkční a Aidan může trénovat létání i doma za velmi realistyckých podmínek. Aidan momentálně studuje na střední škole v San Diego v Californii. Zároveň stále létá cvičné lety se svým instruktorem, snad se mu povede získat vlastní zkoušky.

Navštivte Aidanův web, kde najdete podrobný popis jednotlivých fází projektu.

Přeloženo z http://www.arduino.org/blog/1-the-new-blog/full-scale-cessna-cockpit-using-oculus-rift-arduino.

Napsat komentář