Close

NASA vyslala do vesmíru XBee a Arduino

SOAREX-8 bezdrátová síť senzorů

7. června vypustila NASA do vesmíru suborbitální výzkumnou raketu Black Brant IX, aby s Arduinem a XBee moduly prováděla testy bezdrátové technologie ve vesmíru.

Na palubě rakety byl umístěn experiment pro testování Exo-Brake technologie. XBee bylo určeno ke sběru dat ze senzorů. Data představovaly údaje o teplotě, tlaku vzduchu a zrychlení ve 3 osách. NASA uvažuje o Exo-brakes, jako o možném řešení pro návrat nákladu z Mezinárodní vesmírné stanice ISS, nebo jako o možném přistávacím mechanizmu v řídkých atmosférách. Šlo o jeden z mnoha testů, které analyzovaly efektivitu. Byl to ale první test, který začlenil síť senzorů připojených pomocí Xbee.

Součástí programu bylo určit možné využití bezdrátových technologií ve vesmíru. NASA si vybrala XBee ZigBee moduly a řídící desku Arduino Mega.

Bezdrátová technologie senzorů umožňuje měření důležitých parametrů jako je aerodynamický tlak a teplota na špici Exo-Brake při návratu. Je velmi složité ovládat padák jako je Exo-Brake. Bezdrátové senzory umožní měření právě v takových situacích, kde není možné pracovat s kabely.

XBee Arduino NASA

Tým NASA vytvořil přenosovou bránu pomocí Arduino Mega, Xbee a modulu Iridium. Arduino Mega ovládá komunikaci mezi lokální XBee bezdrátovou sítí a dalekodosahovým satelitním přenosem pomocí modulu Iridium. Arduino Mega bylo vybráno do iniciativy NASA pro použití běžně dostupných komponentů všude, kde je to možné. Arduino platforma byla zvolena také pro možné využití rychlých návrhářských nástrojů a tím efektivní aplikování nových myšlenek.

V následujícím diagramu najdete detailní náhled konfigurace sítě.

SOAREX-8 bezdrátová síť senzorů
SOAREX-8 bezdrátová síť senzorů

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2015/07/31/xbee-and-arduino-sent-to-space-by-nasa/ a mírně upraveno. 

Napsat komentář