Close

Postavte si robotickou ruku

Belgičan Kris Temmerman na svém serveru Neuro Production popisuje, jak si pro zjednodušení své práce vyrobil robotickou paži s šesti osami volnosti.

K nápadu postavit si robotickou paži spojenou s počítačem jej přivedla práce na počítači, která většinou skončila pouze na obrazovce a zároveň záliba přenášet věci z virtuální reality do reálného světa. A tak začal přestavovat svůj starší „kreslící stroj“.

Krátký report z výroby si můžete prohlédnout na videu:

Pro sestrojení paže bylo potřeba poměrně velké množství materiálu od hliníku, přes ložiska a motory. Zároveň si Kris Temmerman sám nadesignoval některé součástky, které pak vytiskl v 3D tiskárně a také naprogramoval ovládání ruky.

Problémem byl například točivý moment, který si vyžádal zkrácení celé paže a množství dalších šroubových převodovek. Pro samotnou ruku okopíroval běžný design z robotických paží, který vytiskl na 3D tiskárně a vyrobil si k ní senzory síly stisku.

Robot je ovládán pomocí Arduina, které ovládá kroky motoru  a akceleraci. Samotný software pro paži je napsaný v C++. Robot pro svou orientaci používá kameru umístěnou na ruce a umí například skládat věžičky z červených kostek ve vymezeném prostoru.

Robotická ruka

Robotická ruka

 

Kód a najdete v následujících odkazech:

Napsat komentář