Soutěž Arduino robotů Student4Automotive
Dne 27.3.2018 proběhla na půdě Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské Ostrava soutěž pro střední školy s názvem Student4Automotive – Soutěž o nejlepší vozítko postavené na platformě Arduino.
Hlavní myšlenkou soutěže bylo zvýšit zájem studentů o tvoření a bastlení orientované do oblasti automotive. Jednalo se o druhý ročník soutěže. V dnešní době hotových výrobků bylo podstatou soutěže jít ke kořenům a vytvořit vlastní produkt od začátku. Jako základní stavební kámen robotů bylo zvoleno jak jinak než Arduino – konkrétně MEGA 2560. Platforma Arduino se hodí právě na realizaci takových projektů díky své univerzálnosti a jednoduchosti použití.
Soutěž byla cílena hlavně na studenty středních škol druhých a třetích ročníků maturitních oborů. S vlastní konstrukcí Arduino vozítka se na start dostavilo celkem 13 týmů. Týmy byly složeny ze tří studentů, jednoho učitele pro koordinaci a zúčastnily se i holky! Školy byly z celého Moravskoslezského kraje (SPŠE Havířov, SPŠOAFM Frýdek-Místek, GaSPŠEI Frenštát pod Radhoštěm, WG Ostrava-Poruba, SSIT Frýdek-Místek, Mendelovo gymnázium Opava, Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, SŠTD Ostrava-Vítkovice, Třinecká obchodní akademie, SŠT Ostrava-Poruba, WG Ostrava-Poruba, Gymnázium OH Ostrava-Poruba, VSG Bruntál).
Obsah článku:
V čem Arduino roboti soutěžili?
Soutěžilo se ve třech klasických disciplínách: průjezd bludištěm, sledování čáry a sledování čáry s překážkou. Zde jsou oficiální Pravidla soutěže Arduino robotů Student4Automotive a níže už začínají obrázky toho, co si pořadatelé na účastníky nachystali…
Přehlídka Arduino projektů a prezentace
Mezi hodnocené disciplíny nepatřily jen dovednosti vozítek na dráze nebo v bludišti. Hodnotily se také technické řešení projektu a prezentace projektu vozítka přímo před hodnotící porotou a všemi návštěvníky soutěže. Níže je pár fotek z těchto prezentací. Nechybělo ani využití PID regulátoru pro řízení pohybu robota.
Pro soutěžící byly připravené hodnotné ceny ve spolupráci s firmou HELLA AUTOTECHNIK NOVA s.r.o., Allgeier Engineering Czech s.r.o. a samozřejmě e-shopem HWKitchen.cz. Soutěž probíhala pod záštitou projektu ZplesiSiTechniku.cz.
Konstrukce Arduino robotů
Než se podíváme na to, jak to vypadalo v samotné soutěži, tak si projdeme z čeho kromě Arduina byly soutěžní vozítka vyrobeny. Uvidíte sami, že se nejedná o nic složitého a každá část má své definované využití. Nutno ještě podotknout, že i když na začátku dostali soutěžící všechny součásti stejné, jejich výsledky a řešení se v závěru dost lišily. Bylo vidět, že při konstrukci využili své nápaditosti a také se nebáli improvizovat a využít Arduino součástky po svém.
Seznam součástek pro Arduino vozítko
1 x Arduino MEGA 2560 (originál) – pro řízení celého Arduino robota
1 x Motor driver Shield L293D – pro řízení motorů podvozku vozítka
1 x Robotický podvozek – 4WD Kit (QUAD) – podvozek obsahuje 4 motory
1 x Ultrazvukový měřič vzdálenosti HC-SR04 – snímač vzdálenosti pro detekci překážek
1 x Infra snímač čáry TCRT5000 – Senzor pro detekci čáry
1 x 3osý akcelerometr a gyroskop GY-521 MPU-6050 I2C – pro měření polohy vozítka nebo detekci kolize s překážkou
1 x 4kanálový senzor překážek YL-70 – pro detekci překážek
2 x Propojovací vodiče M/M, 70 ks
2 x Propojovací vodiče M/F, 10 cm, 40 ks
2 x Propojovací vodiče F/F, 50 ks
Průběh soutěže Arduino robotů
Po prvotních neúspěšných pokusech většiny soutěžních týmů, přistoupili pořadatelé k úpravě pravidel. Soutěžícím bylo dáno k dobru 60 minut pro softwarové i hardwarové úpravy robotů a poté se konalo druhé kolo. Úpravy byly potřeba hlavně z důvodu přizpůsobení robotů na závodní bludiště, dráhu a také okolní osvětlení. A nakonec, znáte to sami. Když člověk chce předvést, jak něco krásně funguje, tak to zrovna vůbec nejede :).
Soutěžní týmy získávaly body za čas průjezdu po čáře nebo bludištěm, body za hodnocení řešení vozítka a prezentace, jak tým postupoval při sestavování a programování.
Soutěžící studenti projevili velkou dávku schopnosti pracovat pod bastlířským tlakem s minimem času, protože se úspěšnost projetí soutěžních drah ve druhém kole rapidně zvýšila! Následující fotky a video jsou již ze samotného průběhu ježdění na čáře a v bludišti.
Sláva vítězům, čest poraženým
Soutěžící na prvních pěti místech si rozdělili ceny: telefony iPhone 6S, tablety Acer Iconia 10, vývojové kity TinyLab, Arduino MEGA2560 a Arduino Uno.
1. Střední škola informačních techmologií Frýdek-Místek
2. Střední průmyslová škola elektrotechnická Havířov
3. Wichterlovo gymnázium Ostrava
4. Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky Frenštát pod Radhoštěm
5. Gymnázium Olgy Havlové Ostrava.
Vítězům gratulujeme a těm co se neumístili na hodnocených pozicích stejně významně blahopřejeme k tomu, že si vyzkoušeli zabojovat v zajímavé soutěži a nebáli se jít „s kůží na trh“ a představit vlastní řešení projektu. Jistě se všichni účastníci naučili při přípravě na soutěž hodně nových věcí a získali i cenné zkušenosti, které se hodí v dalším studiu nebo při praktickém využití získaných znalostí.
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024