Vyhlášení výsledků velké Arduino soutěže o ceny
Konečně je tady dlouho očekávané vyhlášení velké Arduino soutěže o ceny. Do soutěže jste poslali celkem 24 zajímavých projektů. V porovnání s předešlou sbírkou Arduino projektů to není tak mnoho, ale kvalita projektů šla očividně nahoru. Vyhodnocení nebylo vůbec jednoduché. I když jsme měli tentokrát k dispozici celkem 11 cen, pěkně jsme se u vybírání zapotili a nakonec rozdělili cen 13! Vy, co jste si to taky vyzkoušeli při volbě nejoblíbenějšího Arduino projektu na Facebooku, tak možná víte, co myslím .
Pro Arduino.cz jsou vítězové VŠICHNI, co se do soutěže zapojili, protože to chtělo odvahu jít s kůží na trh a ukázat ostatním svůj projekt. Moc si vážíme účasti všech bastlířů. Ono pár obrázků něčeho hotového dá mnohem více než stránky teorie a je to ta nejlepší motivace pro další bastlíře.
Snažili jsme se vyhodnocení provést co nejzodpovědněji. Pokud jste k obrázku přidali i zajímavý popisek nebo link na zdroj dalších informací, pak to pro nás bylo samozřejmě celkově zajímavější. Přehled všech projektů je v další části článku. Škoda, že u některých projektů chyběl úplně popis nebo autentizace logem HW Kitchen, jak bylo požadováno.
Tak nebudu dlouho napínat, jdeme na vyhodnocení!
Na první příčce se umístil projekt Arduino sudoku, o kterém jsme tu již psali v článku Robotické sudoku s Arduinem. Tento projekt považujeme za TOP, co jsme tady s Arduinem zatím měli možnost vidět. V projektu je obsaženo řešení spousty věcí z oblasti hardware, programování, ale i mechaniky. Kapesní osciloskop DSO Nano V3 poputuje do kapsy pana Miroslava.
Ovládání posuvné brány a řízení kotle jsou projekty, které jistě napadnou hodně lidí, ale nepodaří se je jen tak někomu realizovat. To, že se to podařilo Karlovi a Petrovi je supr! U kotle nás zaujala jednoduchá a funkční regulace ovládáním dusivky a u brány zase dobrý nápad ovládat ji prozvoněním telefonem. Tyto dva projekty obsadily 2. a 3. místo. Pan Karel získává Arduino kit Tinylab (Maker) a pan Petr Originální Arduino MEGA 2560.
Na 3. místě se umístil ještě jeden projekt! Je to projekt Automatického zavlažovače s absolutně praktickým využitím a možností rozšíření o další periferie. Téma Arduino na zahradě je nekonečné a pan Zdeněk předvedl zajímavé řešení, proto mu patří také bronzové místo a samozřejmě Originál Arduino MEGA 2560. Dvě třetí místa nebyly v plánu, ale tohle jsme museli ohodnotit!
Na čtvrtém místě se umístil projekt Automatický bezpečnostní systém. Arduino projekt nás zaujal svou relativně dobrou přehledností i přes jeho velký rozsah. Bezpečnostní systém je také velmi praktická věc, kterou využije asi každý domácí kutil nebo stavitel domu. Výhodou je, že pokud si to člověk takto vytvoří sám, není pak problém nastavit různé chování systému a nebo to vše propojit s domácí automatizací. Pan Teodor získává kupon na slevu 700Kč na e-shopu HW Kitchen.
Páté místo získal projekt Humanoidního robota. Tady si s tím autor opravdu pohrál a přál bych si to jednou vidět, jak se to celé bude hýbat. Pan Andrej v projektu jistě využije Originální Arduino UNO, které získává.
6. a 7. místo obsadily projekty Kódový zámek a Automatizace bazénu. Kódový zámek má jednoduše, ale přitom robustně řešené zamykání a automatizaci bazénu skvěle doplňují věci z 3D tisku.
8. a 9. místo je dobrá inspirace pro tvůrce robotů. Vyhledávač ohně je dobrý projekt, jak spojit zábavu a učení dohromady. Časomíra je pak ryze praktická věc, kterou bych upřímně taky potřeboval udělat pro vlastní použití :).
A konečně 10. místo obsadil projekt Ruční radiostanice. Takto nějak si představuji pravé bastlení. Tento projekt by si nejspíše zasloužil lepší hodnocení, ale v konkurenci s ostatními projekty to už nevyšlo.
Bastlíři projektů 6. až 10. místa získávají naši knihu Průvodce světem Arduina.
A máme tu ještě speciální cenu publika. Tady se vám líbily nejvíce dva projekty a to Výrobní linka a takzvaný HajzlGuard™. Chvíli na Facebooku vyhrával jeden a chvíli zas druhý. V minutě uzavírání soutěže to bylo téměř nerozhodně a tak jsem se rozhodl udělit speciální cenu oběma projektům. Výrobní linka je parádní ukázka možností Arduina, stačí si jen představit, co to může zvládnout ve větším měřítku. HajzlGuard™ je neopakovatelný nápad a tohle by chtělo dopracovat do finálního řešení. Co říkáte pane Dave? A schválně jsem si dával pozor, abych u názvu projektu nezapomněl to „TM“. Je dobré, že už máte tu značku registrovanou .
Bastlíři obou projektů získávají Arduino kit Evive. Tvůrci výrobní linky se budou muset nějak podělit .
A to je skoro vše přátelé. Na další projekty už ceny nezbývají, i když jsou taky zajímavé a nějakou cenu by si zasloužili.
A pozor!!! Pokud se kdokoliv ze zúčastněných rozhodne přidat k projektu ještě pár dalších informací a zaslat nám Arduino projekt do naší redakce, pak máte samozřejmě nárok na zajímavou slevu v e-shopu HW Kitchen (až 1500,- Kč). Podmínky účasti popisuje článek: Pochlubte se svým Arduino projektem.
Výherci, zaregistrujte se prosím na e-shopu HW Kitchen, zašleme vám vaši výhru. Poštovné je samozřejmě ZDARMA. Pokud máte cokoliv k soutěži, tak pište do komentářů, kontaktujte nás na Facebooku nebo pište na info@hwkitchen.cz.
Gratulujeme výhercům a děkujeme všem za účast v soutěži!
Bastlení ZDAR!
Obsah článku:
Výsledky Arduino soutěže podle pořadí
- místo: Arduino projekt č. 7 – Robotické sudoku (bastlíř: Miroslav Tesař)
- místo: Arduino projekt č. 17 – Ovládání posuvné brány a branky (bastlíř: Karel Řezníček)
- místo: Arduino projekt č. 15 – Automatický kotel (bastlíř: Petr Němec), Arduino projekt č. 18 – Automatický zavlažovač (bastlíř: Zdeněk Vafek)
- místo: Arduino projekt č. 1 – Automatický bezpečnostní systém (bastlíř: Teodor Machart)
- místo: Arduino projekt č. 6 – Humanoidní robot (bastlíř: Andrej Kolár)
- místo: Arduino projekt č. 10 – Kódový zámek s Bluetooth (bastlíř: Michal Dlabka)
- místo: Arduino projekt č. 16 – Automatizace bazénu a ohřevu (bastlíř: Milo Milousek)
- místo: Arduino projekt č. 4 – Robot Firefighter (bastlíř: Tomáš Klofát)
- místo: Arduino projekt č. 9 – Digitální časomíra (bastlíř: Pavel Gross)
- místo: Arduino projekt č. 24 – Ruční radiostanice na pásmo 2m (bastlíř: Fabien Guillebot)
Speciální cenu publika získávají
Arduino projekt č. 3 – Výrobní linka (bastlíři: Jakub Szlaur, Benjamin Przeczek, Tomáš Veselský)
Arduino projekt č. 14 – HajzlGuard™ s Arduinem (bastlíř Dave Látal)
Ceny, které výherci obdrží, jsou souhrnně uvedeny v tomto článku.
Přehled všech Arduino projektů naší velké soutěže
Arduino projekt č. 1 – Automatický bezpečnostní systém (bastlíř: Teodor Machart)
Před několika lety byl můj dům ve stadiu elektroinstalace. V tu dobu jsem se zamyslel nad domácí automatizací a bezpečnostním systémem, což bych opravdu chtěl mít. První důvod, proč jsem to potřeboval, byl, že můj dům se nachází mimo město, proto byl bezpečnostní systém nutností. Druhým důvodem bylo, že volně dostupná zařízení mají vždy nějaká omezení a malou sadu funkcí. A třetí důvod byl, že elektronika je můj koníček a bylo to pro mě jako nová výzva navrhnout takový systém sám.
KOMPONENTY :
2 x Arduino Mega 2560 R3 Arduino Compatible
Ethernet Shield W5100 Network Expansion Board For Arduino UNO R3 Mega 2560
IComSat GSM / GPRS SIM900 Module Expansion Board Shield With Antenna For Arduino Mega
12V 16 Channel Relay Module Interface Board For Arduino
GAINTA D9MG Plastic enclosure on DIN-rail 6$ GAINTA D4MG Plastic enclosure on DIN-rail
GAINTA D4MG-PCB-A PCB for D4MG
NINIGI TBW-5-9P/GN Pluggable terminal block x
NINIGI TBG-5-KB-9P/GN Pluggable terminal block x
2.54mm Arduino MEGA Stackable Copper-Plating Header Kit
základní úloha : Správa celého zařízení ( 32 světel, 6 pohybových senzorů a 2 poplašné sirény ) přes smartphone a internet.
Vše jsem programoval v Arduino IDE
Arduino projekt č. 2 – Dálkové ovládání kurníku (bastlíř: Petr Hrnčiřík)
Jednoduché a praktické využití platformy Arduino :). A slepice jsou spokojené.
Arduino projekt č. 3 – Výrobní linka (bastlíři: Jakub Szlaur, Benjamin Przeczek, Tomáš Veselský)
Projekt zahrnoval řízení soustavy tří dopravních pásů, plně funkční komunikační protokol přes sériový standart RS485, třídění materiálu pomocí pneumatických pístů a ovládání robotického ramene algoritmem založeným na základech inverzní kinematiky.
https://www.facebook.com/jakub.szlaur.12/videos/1758435660938342/
Arduino projekt č. 4 – Robot Firefighter (bastlíř: Tomáš Klofát)
Tento projekt je moje dlouhodobá maturitní práce . Robot Firefighter pro vyhledávání ohně s orientací ve volném prostoru.
Součásti: Aduino NANO + rozšiřující Shield, H můstek, 2 x HCSR04, ultrazvuk, 5osé IR čidlo a turbínkový ventilátor instalovaný ve věži vytištěné na DeeGreen 3D tiskárně .
Arduino projekt č. 5 – Hodiny s maticovým displejem (bastlíř: Petr Doleček)
Decentní hodiny s maticovým displejem. Kryt je vyroben z kovu, uvnitř žije Arduino NANO a modul reálného času. Více o projektu ZDE.
Arduino projekt č. 6 – Humanoidní robot (bastlíř: Andrej Kolár)
Zatiaľ rozpracovaný humanoidný robot, 2x Arduino MEGA, 2x Arduino UNO + RACK PC. V každej ruke je 10 servomotorov, každý kĺb je ovládaný nezávisle, samostatne ovládateľný každý prst. Hlava: 2x krokový motor – krk, každé oko 2x servo + kamera, 2x ultrazvukový radar na servo,… Zatiaľ je na provizórnom stojane.
Arduino projekt č. 7 – Robotické sudoku (bastlíř: Miroslav Tesař)
Robotické sudoku – originálne a pôvodné. Vyrieši akúkoľvek náročnosť. Postavené na Arduino Mega2560. Poznámka: Více informací o projektu naleznete v článku.
Arduino projekt č. 8 – Ovládání žaluzií (bastlíř: Lukáš Halata)
Ovládání žaluzií přes MQTT a wifi. Postaveno na wemos D1 mini se solárním dobíjením baterie.
Arduino projekt č. 9 – Digitální časomíra (bastlíř: Pavel Gross)
Digitální časomíra pro odpočet času při závodech. Odpočet času začne projetím startovní optickou bránou a ukončí se průjezdem cílovou optickou bránou. Časomíru lze použít také v režimu manuál-ovládání pomocí tlačítek. Startovní brána je propojena s řídící jednotkou kabelem. Cílová laserová brána komunikuje s řídící jednotkou bezdrátově. Bezdrátový přenos je zajištěn pomocí modulu NRF24L01+PA. K celé časomíře jsem navrhl i lineární zdroj. Pro lepší čitelnost jsem k časomíře ještě vyrobil velký segmentový displej.
Arduino projekt č. 10 – Kódový zámek s Bluetooth (bastlíř: Michal Dlabka)
Zámek komunikuje s nadřízeným systémem se sériovým terminálem pomocí Bluetooth. Řízení obstarává Arduino NANO a napájení je přes DC měnič. Vlastní zámek ovládá jednoduché servo. Kód k odemčení se zadává na klávesnici, přičemž se rozsvěcí indikační LEDky nahoře…
Více informací o projektu najdete ZDE.
Arduino projekt č. 11 – RC vozítko (bastlíř: Pepa Mochr Vladik)
RC vozítko, inspirace Curiosity, Arduino MEGA + 6k vysílač
Arduino projekt č. 12 – Mini Arduino DVD – CNC (bastlíř: Milan Mrkývka)
https://www.facebook.com/milan.mrkyvka/videos/1945794625455090/
Arduino projekt č. 13 – Domácí solární Meteostanice s Arduinem (bastlíř: Milan Mrkývka)
Arduino projekt č. 14 – HajzlGuard™ s Arduinem (bastlíř: Dave Látal)
Provedení sice nic moc ale funguje to krásně. Milí zlatí bastlíři toto je náš HajzlGuard™, používáme jej v práci na detekci obsazenosti WC. Použil jsem k tomu: Photocell rezistor, 200k rezistor, SD kartu a deska je Wemos D1, funguje to následovně, osoba okupující WC rožne světlo -> Photocell rezistor zareaguje a pomocí jednoduché podmínky vyšle přes HTTP Request zprávu „Obsazeno“ do aplikace Slack (komunikační nástroj) -> po ukončení potřeby na WC osoba zhasne -> Další jednoduchá podmínka pošle zprávu do slacku „Volno“. Do budoucna plánujeme extensi bzučák, který bude bzučet / pípat / hrát melodie přes tlačítko ve Slacku. Tak co vy na to?
Autor projektu ještě doplňuje: Původně k tomu všemu jsme chtěli i senzor hořlavých plynů ale kalibrace byla nemožná, když to tak řeknu prdy to prostě nezaznamenalo , ale byla sranda sledovat, co z toho leze díky logování ?
Arduino projekt č. 15 – Automatický kotel (bastlíř: Petr Němec)
Náš automatický kotel, stejně jako asi většina automatických kotlů s možností ručního topení dřevem, nemá táhlo na ovládání „dusivky“, tedy spodního přívodu vzduchu. Na starých ručních kotlích to funguje tak, že v kotli je termopatrona a ta dle teploty zvedá páku, páka tahá za řetízek, dole připevněný k dusivce. Když klesne teplota kotle, dusivka se otevře, aby se kotel zase rozhořel. U automatů toto pochopitelně není, protože se topí uhlím a počítá se s tím, že pokud se topí na roštu dřevem, prostě se dusivka ručně otevře. Na našem kotli je na to takový šroub. Kdyby to fungovalo přes termopatronu, musel by se řetízek odepínat, když dohoří dřevo a topí se opět uhlím. Jenže regulace „nějak to otevřu tím šroubem“ je naprd-buď je vzduchu málo, nebo hodně a kotel se přetápí, zvláště v natopeném domě.
A to je přesně úloha pro Arduino Nano v3, teplotní čidlo Dallas a servo. Na řídící jednotce Bindford 6100 si potenciometrem nastavíme, jakou teplotu kotle chceme udržovat, např. 67’C. Druhým potenciometrem si nastavíme čas v krocích po 10 minutách, jak dlouho se má teplota udržovat. Pak stačí stisknout Start a Arduino už pohybuje se servem a otevírá a zavírá dusivku dle aktuální a nastavené teploty. Kotel jsme naložili spíše méně, proto jsme nastavili řízení na 80 minut. Po uplynutí této doby servo zabouchne dusivku a dál se topí uhlím, protože řídící jednotka kotle -originál- věděla,že kotel je natopený, a tak nepřikládala uhlí. Nyní teplota kotle klesla,proto se začlo podávat uhlí.
V mé řídící jednotce nechybí kalibrace čidla dallas a nastavení minimálního/maximálního úhlu natočení serva-otevření dusivky. Z tohoto rozpětí se pak nastavuje procentuální otevření dusivky při jednotlivých teplotách (t kotle=t nastavená = 100% otevření, t kotle vyšší o 2 stupně než je nastaveno=40% otevření atd.). Uživatel si může nastavit otevření v procentech pro teploty -2’C až +5’C oproti nastavené teplotě. Displej zobrazuje teplotu na celá čísla, ale arduino počítá s desetinami a procenta mezi zadaným otevřením mezi různými teplotami si dopočítává.
Řídící jednotku jsem smontoval a vyzkoušel letos na jaře a šlape parádně.
Arduino projekt č. 16 – Automatizace bazénu a ohřevu (bastlíř: Milo Milousek)
Automatizace bazénu a ohřevu.Vše řídí Arduino Nano,krabičky tisknu na reprap tiskárně řízené Arduinem Mega. Jedna zásuvka spíná čerpadlo fitrace bazénu v určené časy a druhá čerpadlo ohřevu vody. To se spíná pouze, pokud je voda v solárním panelu teplejší než voda v bazénu. Teplotní čidla ds15b20. Tlačítky se volí manuální nebo automatický provoz, zobrazení teplot bazénu,okolního vzduchu a solaru, datum a hodiny.
Arduino projekt č. 17 – Ovládání posuvné brány a branky (bastlíř: Karel Řezníček)
Ahoj, můj projekt – ovládání posuvné brány a branky. Základ je 2x Arduino nano, ke každému Arduinu je připojený modul se SIM, prozvonění SIM-karty = otevření brány/branky (samozřejmě je zde i filtr tel. čísel, aby nemohl ovládat každý). Dále je zde dálkové ovládání 4CH 433MHz + klávesnice pro ovládání pomocí 4místného kódu. Jako bonus je napojené i podsvícení zvonků, aby svítilo pouze v požadovanou dobu
Arduino projekt č. 18 – Automatický zavlažovač (bastlíř: Zdeněk Vafek)
Zařízení sleduje 3 vlhkostní čidla a přes relé jsou ovládány 3 solenoidové ventily. O dodávku vody se stará ponorné čerpadlo na 230V, spínané pomocí SSR relé. Uvnitř je Arduino Mega (bylo bez využití), 4 kanálový relé modul, LCD displej s I2C řadičem a teploměr DS18B20. Časem plánuji přidat wifi modul a modul pro ovládání krokových motorů pro otvírání oken skleníku.
Arduino projekt č. 19 – Pavouk Arný (bastlíř: Josef Vonášek)
Pavouk Arný se 6 nohami. Každá noha má na sobě 3x Servo SG90, takže dohromady pro nohy 18 servomotorů (jedno na pohyb držáku ultrazvukového senzoru). Pavouk používá ultrazvukový senzor vzdálenosti a gyroskopický senzor. Hlavní řídící deska je Arduino MEGA 2560 a na ní je osazen Shield pro lepší zapojení vodičů pro serva. Nyní pro něj tvořím knihovny do Arduino IDE pro lepší programování. Když to tak počítám, tak na tomto Arduino projektu dělám s přestávkami celkem 3 měsíce.
Arduino projekt č. 20 – Letecký simulátor (bastlíř: Jenda Benda)
Ahoj, představuji svůj projekt leteckého simulátoru (zatím testovací platforma) založená na Arduinu. Více informací na stránkách ZDE.
Arduino projekt č. 21 – Ovladač RGB led pásků (bastlíř: Honza Mezulianik)
Ovladač RGB led pásků. Mozkem je Arduino nano spolu s Hc-06 Bluetooth modulem. Trvalo zhruba rok tento projekt převést z myšlenky v realitu. V průběhu vývoje jsem zničil asi dvě Arduino desky a nakonec se rozhodl nechat si vyrobit DPS na zakázku. Na videu vidíte výsledek v praxi. Pro ovládání přes Bluetooth jsem využil aplikaci třetí strany, a pro ukládání nastavení vnitřní EEPROM paměť. Omlouvám se za špatnou kvalitu videa, ovšem neměl jsem příliš mnoho času si s ním vyhrát.
Logo HWkitchen.cz se nachází na videu.
Arduino projekt č. 22 – Jednotka domacej automatizacie v systeme MySensors (bastlíř: Peter Hampl)
Arduino projekt č. 23 – Riadenie CNC frézky (bastlíř: Erik Virva)
Arduino projekt č. 24 – Ruční radiostanice na pásmo 2m (bastlíř: Fabien Guillebot)
Ruční radiostanice na pásmo 2m (VHF), stanice má i GPS, měření teploty s čidlem DS18B20, laserové ukazovátko, bohužel mi tam nedávno odešel bme280, takže čekám na novej (na to jsou ty čtyři volný káble). Celý je to napájený dvouma 18650kama. Řídí to arduino meduino (mega2560). V budoucnu to bude mít i TNC modem na aprs. A modul toho rádia je sa818v.
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024